www.flagman.bg
Когато електрическата енергия поскъпва, е ясно, че и на крайния продукт ще се вдигне цената, каза пък президентът на КНСБ
Плащаме най-скъпия промишлен ток в Европа. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия председателят на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев.
„65 евро е в България цената за 1 MW/час, 56 – във Франция, 46 – в Австрия, 40 – в Германия, 44 – в Чехия. Ситуацията е като на война“, коментира Велев.
„На ниво производител има няколко проблема, които все още не са решени. Първият основен проблем са квотите, които скочиха петорно. Вторият момент е добавката задължение към обществото. Въпросът е дали регулаторът може да я регулира на по-кратък период, а не на годишна база”, заяви председателят на АИКБ.
Той допълни, че в момента плащаме 72 лв. за киловатчас за бита. И допусна, че до лятото тарифите за електроенергия със сигурност ще скочат.
„Вчера председателят на КЕВР каза, че са спекулации твърденията, че от 1 юли токът за населението ще скочи между 15 и 20%. Това е добра новина, но силно се надявам да е вярна. Ако продължава така да поскъпва енергията на свободния пазар, индустрията ще умре. Ние искаме по-високи заплати, но работодателите казват „вижте какво става с тока“, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
„Когато електрическата енергия поскъпва, е ясно, че и крайният продукт ще поскъпне. Неизбежно е. Въпросът е обаче дали е неизбежно поскъпването на самата суровина. Трябва да разберем дали ситуацията на пазара е нормална“, коментира Димитров.
„Ескалацията на ценовите равнища на електроенергията и тесният пазар водят до възможности, които се използват за спекулации. Едно от основните ни искания е свързано с ролята на регулатора (б.а. КЕВР). Той трябва да предотвратява спекулациите. Пазарът не е саморегулиращ се, какъвто трябва да е. Очакваме да видим как ще влезе на свободния пазар, за да успокои всички нас“, каза още синдикалният лидер.
Изказването на г-н Велев, че цената на 1киловатчас за бита е 72лв. е явна грешка.Вероятно става въпрос за 1мегаватчас. По-интересен е коментарът за проблемите на електропроизводителите, като увеличените 5 пъти квоти. Вероятно има предвид увеличената 5 пъти цена на квотите за вредните газове изпускани в атмосферата.Целта на високата цена е да се намалят вредните емисии. Да ама не! Логиката на производителите е друга-не да се намалят емисиите, а да се увеличат цените на еленергията, за да се покрият разходите и да се запази високата печалба. Така че, потребителите хем ще плашат високи цени, хем ще носят последиците от вредните емисии.