Хиляди вярващи се стекоха в Бачковския манастир заради чудотворната икона
- By : Eкип на Вихрогон.бг
- Категория: Блиц Новини
Кадър: Bulgaria On Air
Хиляди вярващи се събраха тази сутрин в Бачковския манастир за традиционното литийно шествие с чудотворната икона на Света Богородица. Това е най-старият църковен ритуал у нас, който води началото си отпреди 400 години, съобщи Bulgaria On Air.
„Вярва се, че на втория ден от Великден силата на чудотворната икона е най-голяма. Богомолците изминават 4-километровото разстояние пеша и се надпреварват да участват в носенето на изображението, тъй като смятат, че така ще се прогонят болестите и проблемите си“, каза игуменът на Бачковската света обител епископ Сионий.
Името на иконата е Света Богородица Умиление. Тя е подарена на манастира от грузински монаси през 1311 г. Самото литийно шествие е изографисано на стена в Бачковския манастир през 1846 година.

„Лъвицата “ Пекин обвини Алекс за поредната загуба в “Игри на волята”
Климатологът Симеон Матев: Сиромашкото лято тепърва ще дойде
Обстановката над страната тепърва ще се усложнява
Синоптик: Идва затопляне, но за кратко
От днес 620,20 евро минимална заплата
Нинова нахока Румен Радев

Няма коментари