Близо една трета България е зад граница и това е сериозен проблем
Иво Сиромахов беше тази седмица в Русе и игра в постановката „Островът“, на която е и автор. Ето какво сподели той пред Акцент.БГ за тематиката и проблемите, които ни разделят на българи и на по-българи…, за сатирата и реалният живот като извор на творчески идеи
– Може ли да се търси някаква знаковост в името на пиесата „Островът”?
Идеята на пиесата „Островът“ е, че ние, българите сме някак си изолирани от световните процеси, дори сами искаме да е така. Винаги подчертаваме нашата различност, уникалност… и в същото време този малък остров, на който живеем, фигуративно казано, постоянно се мъчим да го разделим. Все не можем да намерим онова разбирателство, онова усещане за общност, което да ни помага да вървим напред.
В пиесата става въпрос за двама българи, които попадат на самотен остров. Единият е живял дълги години в САЩ, другият сега тепърва тръгва да емигрира, за да може по някакъв начин да издържа семейството си.
И големият конфликт е между две тези две големи групи, които са емигрирали и те са сигурно вече над 2 млн. души и онези, които са останали. Тези две групи постоянно се обвиняват взаимно за състоянието на нещата – Вие сте виновни, защо напуснахте, вие сте предатели… отидохте да търсите лесното.
Другите казват – вие там, дето останахте в България, защо не си оправите държавата, защо търпите крадци и мързеливци. Вие сте виновни. Така този конфликт е много жесток и неразрешим.
Продължение на интервюто четете ТУК