fbpx

Рекордно много пари са в оборот в България – над 16 милиарда! Защо не се усещаме по-богати?

източник: Bodil.bg

16.58 млрд. лева е количеството на парите в обращение към края на август 2018 г., показва месечният баланс на Българската народна банка. От въвеждането на валутния борд през 1997 г., парите в обращение никога не са били толкова много.
„Разбира се, от това не следва, че парите в джоба на обикновените хора са се умножили изневиделица. Става дума за нововъзникващи системни процеси“, пише икономистът Димитър Събев .
Само за летните месеци юни, юли и август, парите в обращение са се увеличили с над 1 млрд. лв. А в рамките на една година, спрямо края на август 2017 г., те са нараснали с 1.66 млрд. лв. Темпът на прираст на парите от над 11%, който впрочем се поддържа от няколко години, далеч изпреварва и инфлацията, и реалния ръст на БВП.
Как да се обясни това развитие, при положение че валутният борд прави невъзможно своеволното „печатане на пари“ от централната банка? Най-логично е да потърсим отговора в рязко нарасналата кредитна активност, която, погледната от друг ъгъл, означава по-голямо търсене на пари от хората – вследствие на което търговските банки търсят левове от БНБ.
Паричната статистика на БНБ сочи, че между юли 2017 и юли 2018 г., откогато са последните данни, обемът на отпуснатите банкови кредити в страната е нараснал с 2.5 млрд. лв., в това число 1.15 млрд. лв. потребителски и 843 млн. лв. ипотечни.
При валутния борд няма директен механизъм, който автоматично превръща по-голямото търсене на кредити в по-голямо предлагане на пари в обращение. За разлика от това, при спестяванията зависимостта е пряка. И, парадоксално, се оказва, че в момента българите имат повече пари в обращение, главно защото спестяват.
По данни на БНБ, между юни 2017 и юни 2018 г., спестяванията са скочили с 6.28 млрд. лв. Само по тази причина, задължителните банкови резерви в БНБ – 10% от привлечените в страната средства, са се увеличили с 628 млн. лв. Пасивите на валутния борд нарастват с ръста на депозитите, а така и парите в обращение.
„Едва ли е нужно да се доказва, че повече пари в обращение значи по-високи цени на потребителските стоки, тоест обезценяване на парите. Това е иронията на валутния борд: колкото повече спестяваш, толкова повече парите ти се обезценяват“, коментира Димитър Съвев.
Цялата статия може да прочетете тук.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Люси Иларионов: Веско Маринов вися на въже заради клип

Кадри ютуб „При ТоТо“ и видеоклип Веселин Маринов Режисьорът Люси Иларионов е пълен с истории покрай снимането на клипове на родни звезди. извади на показ някой пикантни детайли от кухнята на поп фолка. Продуцентът отрязал големите фолк звезди от лекия жанр Eмилия и Ивана, без да му мигне окото. Това …

Блиц Новини
Започна наддаването за победител в Хелс китчън

Кадри Нова ТВ Краят на кулинарното шоу Хелс китчън наближава и започнаха залагания кой от останалите вътре участници ще грабне голямата награда от 100 000 лв. Четирима мъже се спрягат за основни претенденти за финала в шоуто. Това са Лъчезар Чоткин от Дупница, Димитър Красенов, който от 8 години живее …

Блиц Новини
Задава се сватба за Зомбори след Капките

Най-добре представящият се имитатор този сезон в „Като две капки вода“ Влади Зомбори официално от сцената се обясни в любов на половинката си актрисата Весела Бабинова. Макар да имат дете, двамата все още не са сключвали брак. След края на шоуто, той ще предложи на любимата си да се оженят, …

error: Content is protected !!