fbpx

Ново проучване сочи, че българското образование се влошава

Все повече българи смятат, че качеството на образованието у нас се влошава. Това сочи актуално проучване на „Галъп интернешънъл”.

Констатацията на социолозите е след допитване до 800 души. 63% от тях смятат, че образованието в българските училища се е влошило през последните години. Едва 16 на 100 пък дават положителен отговор. За сравнение – през 2012 г. е проведено аналогично проучване. Така за шест години делът на анкетираните, които смятат, че образованието ни върви към лошо, е нараснал с 15%. На въпрос „Къде препоръчвате на студентите да следват висше?” 41% отговарят „да следват в чужбина”. 38% пък подкрепят висшето образование в България.

Димона Чилингирова все още вярва в българското образование. Ето защо пред нея никога не е стоял изборът в България или в чужбина. Тя следва „Английска филология” в Алма матер.

„Първо, да учиш в чужбина е голяма финансова тежест. И не го намирам за недостатък, че не съм заминала. Мисля, че взех правилното решение”, категорична е тя пред Би Ти Ви.

Студентката смята, че и тук ще натрупа достатъчно знания, за да бъде конкурентоспособна на пазара на труда.

„Не мисля, че ако аз искам да се развивам, ще бъда по-малко от човека, който е завършил в чужбина”, смята Димона. Но голяма част от младите българи не мислят като нея.

Атанас Събев завършва право в Харвардския университет миналата година.

„Определено мисля, че спечелих много от тази магистратура”, заяви той. Преди това е учил и в Софийския университет. Разликата в обучението за него е осезаема.

„На Запад следването е много практически ориентирано. Това е нещо, което в България го няма. Тук методологията е много стара”, посочи Атанас.

Според Христо Бояджиев от сдружение „Тук-там” опитът в чужбина не е панацея.

„Това не значи, че ние с този опит непременно променяме България, но това е полезен опит и ценна добавка, която една компания, оперираща на международния пазар, много цени”, категоричен е той.

Всяка година между 4 и 6 хиляди българи избират университет на Запад.

„Най-популярните държави продължават да бъдат Великобритания, Холандия, Англия, следвани от страни като Дания, Италия, Испания”, изреди Ели Тончева, управител на агенция.

Най-предпочитаните специалности са в сферата на биомедицината и фармакологията, както и инженерните и компютърни специалности.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Люси Иларионов: Веско Маринов вися на въже заради клип

Кадри ютуб „При ТоТо“ и видеоклип Веселин Маринов Режисьорът Люси Иларионов е пълен с истории покрай снимането на клипове на родни звезди. извади на показ някой пикантни детайли от кухнята на поп фолка. Продуцентът отрязал големите фолк звезди от лекия жанр Eмилия и Ивана, без да му мигне окото. Това …

Блиц Новини
Започна наддаването за победител в Хелс китчън

Кадри Нова ТВ Краят на кулинарното шоу Хелс китчън наближава и започнаха залагания кой от останалите вътре участници ще грабне голямата награда от 100 000 лв. Четирима мъже се спрягат за основни претенденти за финала в шоуто. Това са Лъчезар Чоткин от Дупница, Димитър Красенов, който от 8 години живее …

Блиц Новини
Задава се сватба за Зомбори след Капките

Най-добре представящият се имитатор този сезон в „Като две капки вода“ Влади Зомбори официално от сцената се обясни в любов на половинката си актрисата Весела Бабинова. Макар да имат дете, двамата все още не са сключвали брак. След края на шоуто, той ще предложи на любимата си да се оженят, …

error: Content is protected !!