България е сред първите 5 европейски страни по износ на билки и подправки в Европейския съюз – сочат данни на Асоциацията на билкарите. По износ на билки изпреварваме страни като Полша, Унгария и Сърбия. Според бранша, обаче, през последните години се натрупват проблеми в сектора, които могат да доведат до срив в производството и страната ни да загуби своята конкурентоспособност на международните пазари, съобщава БНТ.
Българските билки се изнасят в близо 30 страни. Най-търсени са копривата – корени и листа, липа, маточина и глог. Най-голямо количество от нашите билки се продава в Германия, Франция и Испания.
Сред търсените в чужбина наши билки са и шипките, но добивът им намаля заради прочистване на терените, използвани за пасища, за което стопаните получават субсидии.
Все по-малко са и хората, които събират билки. Преди години бяха над 300 000. Сега в активните месеци са 100 000 души, предимно от районите с висока безработица като Разград, Търговище и Шумен. Половината от тях са хора с ниско образование от малцинствени групи.
Иван Цицелков от Асоциацията на билкарите коментира: „Основният проблем е липсата на берачи и на организирани курсове по билкарство. След като старите билкари си отидат, след тях никой не наследява бизнеса им.“
Това, което може да се направи е парите, които се събират от горски такси, да се реинвестират в бранша под формата на образователни курсове. Сега парите потъват в бюджета и никой няма информация какви средства са събрани от горски такси.
От Асоциацията настояват и за държавна подкрепа на билкарството, както е в Полша и Сърбия например, където има дотации за сектора. В противен случай страната ни ще губи все повече позиции на международните пазари. Сега най-големите конкуренти на българските износители са фирми от Румъния,Турция, Египет и Китай.