fbpx

Най-вредните съвети, които опитните шофьори дават на новобранците

auto.blitz.bg

Новоизпечените шофьори винаги получават съвети и препоръки от по-опитните колеги. И, разбира се, те се опитват да ги следват усърдно.

Проблемът тук е, че шофьор с голям опит не е гаранция, че е добър шофьор. Следователно такива съвети често са вредни, а понякога и просто опасни.

За някои от най-често срещаните от тях говорят ще стане дума в днешния обзор.

1. Трябва да се учите да карате на кола с ръчни скорости
Често от особено „опитни“ шофьори можете да чуете, че трябва да се учите да карате на кола с механична скоростна кутия. Това според тях е единственият начин да се стане наистина добър шофьор. Тези думи бяха верни дори преди десет години, когато колите с ръчни скорости се срещаха доста често. Те са валидни днес, но само ако стажантът планира да стане професионален състезател.

Всички останали могат да въздъхнат с облекчение. В съвременните реалности е много по-важно човек стриктно да спазва правилата за движение, уверено води колата в автомобилния поток и да не създава аварийни ситуации. А каква скоростна кутия ще има колата му не е така важно. Експертите актуализират този съвет и препоръчват обучението да са извършва на автомобил със същия тип скоростна кутия, каквато има и личният автомобил.

2. Карайте на „неутрална“
„Шофирането на неутрална скорост помага да се спести гориво“  това фундаментално погрешно убеждение се предава от поколение на поколение шофьори. Всъщност шофирането с изключени скорости не само предотвратява намаляването на разхода на гориво, но и поради конструктивните характеристики на автомобила го увеличава. А освен това е опасно.

3. Подгряването през зимата не е задължително
Стартирането в студа е един от най-трудните режими на работа на двигателя. Въпреки това има умници, които били прочели някъде, че съвременните автомобили не се нуждаят от подгряване на двигателя през зимата. И те са щастливи да го споделят с начинаещи шофьори. Всъщност, съвременните автомобили наистина са по-подготвени за стартиране в студа. Това обаче не отрича простата физика, която гласи: необходимо е да се подгрее автомобила през зимата!

4. Уроците по шофиране могат да бъдат пропуснати – те са формални
Това вече е класически съвет. Най-важното е да се премине изпита в ИААА. Ученикът обаче няма да бъде допуснат до него, ако не е положил вътрешен изпит по кормуване. И тогава ще трябва да платите допълнително за допълнителни уроци. Освен това вероятността да се издържа самият изпит, пропускайки часове от шофьорския курс, е изключително малка.

5. Трябва да се учите да шофирате в плътен градски поток
А това вече е доста опасен съвет от категорията „Хвърли този, който не знае да плува в средата на реката и ако иска да живее, ще започне на плуват.“ Не, няма да плува, а по-скоро се удави. Така е и тук. Каква е вероятността шофьор, който не може да натисне педалите, без да ги погледне, че ще може да управлява кола в поток, където има стотици други коли, за които също ще трябва следи. Никаква! Голяма е вероятността обаче този бъдещ шофьор да се паникьоса, а това вече не е учене, а рискована игра./auto.blitz.bg

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Бригадата направи едно дете щастливо

Кадри БТВ „Бригада нов дом“ отново донесе много радост в сърцата на измъчено от болест и проблеми семейство. Момчетата се постараха да дадат един уютен и удобен дом на три поколения дами, които заживяха под един покрив. Девет години Вики и нейната майка Гергана живеят в една стая и се …

Блиц Новини
Крисия призна защо три години кариерата ѝ е била на пауза

кадри Нова телевизия Крисия пусна нова песен след 3 години пауза и се появи по Нова телевизия за да каже къде се е губила толкова дълго. Певицата не даде много ясен отговор, но от думите ѝ се разбра, че просто много е внимавала да не сбърка с изборите, които трябва …

Блиц Новини
Всички сме в грешка! Проф. Мурдаров каза истинското значение на думата „нелицеприятен”

кадри БНТ Думата „нелицеприятен”, която се използва доста често от много хора, изобщо не значи това, което те си мислят. Това изненадващо разкритие направи езиковедът и преводач проф. Владко Мурдаров по БНТ. При поредното си гостуване при Георги Любенов беше категоричен, че тази дума изобщо не е синоним на „грозен”. …

error: Content is protected !!