На утрешният 6 януари честваме 172 години от рождението на Христо Ботев. Нека си спомним и за Кирил Ботев – достоен брат на великия поет
- By : Eкип на Вихрогон.бг
- Категория: Блиц Новини
Всеки българин познава Христо Ботев като български национален герой, революционер, поет и публицист. По-малко известни факти има за неговият брат Кирил Ботев.
Преминал Дунав с четата на брат си Христо Ботев, заловен и изпратен на каторга, участник в няколко войни, генерал Кирил Ботев е женен за богата белгийка. Той е офицерът, който успява да залови убиеца на Олга Скобелева, сочи в изследване за живота му доц. д-р Петър Ненков.
Кирил Ботев е роден на 20 април 1856 г. в Карлово. След преждевременната смърт на баща му през 1869 г. семейството му изпада в тежко материално положение. През 1871 г. Кирил завършва калоферското класно училище. С помощта на пловдивския книжар и издател Драган Манчов през есента на 1872 г. отива в село Голямо Белово, Пазарджишко, и започва работата като учител. След кратко даскалуване той напуска селото и през 1874 г. се отправя към Одрин, където постъпва в местната католическа гимназия.

Възмутен от опитите на учителите да наложат католицизма на учениците, след като завършва първата година от своето обучение, Кирил Ботев решава да емигрира в Румъния при бате си Христо.
Преди да избяга, прави опит със своите другари да подпали училището, но пожарът бил забелязан и потушен.
През есента на 1874 г. Кирил е вече в Букурещ при по-големите си братя Христо и Стефан Ботеви. Разпространява календара с образа на Васил Левски, вестници и брошури, печатани в печатницата на Любен Каравелов и помага на Сидер войвода да закупи оръжие за предстоящото въстание в България.
Революционната емиграция във Влашко приема присърце идеята за въстание. Христо Ботев решава да организира чета от 200 юнаци, с която да подпомогне предстоящия бунт. Между първите, които се записват в нея, е неговият по-малък брат Кирил.
Когато войводата отива да се прости със своята майка, Иванка с непогрешимия си майчин инстинкт разбрала, че чедото й отива да стори курбан за свободата на поробеното си Отечество. Прегърнала го и през сълзи му рекла: „Христо, Кирила да не вземаш! Няма да ти простя, ако го вземеш!” След това се строполила в несвяст.
Ала Кирил вече бил на пристанището в Турну Мъгуреле, преоблечен като градинар, очаквайки със своите тридесет другари идването на австро-унгарския параход „Радецки“.
Някъде при Милин камък Кирил Ботев заедно със своите другари Иваница Данчов и Мито Цветков загубват дирите на четата и се откъсват от нея. Заловени са. След 23 денонощия са изпратени с окови в Русчук, където са изправени пред турски съд. Решителната намеса на консулите на Великите сили е причина съдът да смекчи присъдите и вместо смърт да поиска доживотна каторга. Кирил Ботев е осъден на 15 години. Заедно със своите другари е изпратен в Цариградския затвор. Тук се разболява от тифус и когато е прехвърлен с кораб с още 12 души в крепостта Сен Жан Д Акър в Сирия, е с напълно разбито здраве.
След завършване на Руско-турската война съгласно подписания на 3 март 1878 г. Санстефански мирен договор на заточените българи в Анадола е дадена амнистия. Не всички обаче са освободени.
С помощта на граф Игнатиев Кирил Ботев пристига в България на 7 април 1878 г. По-късно постъпва в откритото в София Военно училище и започва офицерската си служба като кавалерийски подпоручик и командир на взвод в конната сотня на Учебния батальон на Източнорумелийската милиция в Пловдив.
Когато бандити, водени от руския капитан Узатие, ограбват край Пловдив и убиват майката на генерал Михаил Скобелев, командването на Източнорумелийската милиция възлага на Кирил Ботев да арестува със своите кавалеристи убиеца, укрил се в село Дермендере. Кирил се справя с тази задача.
В края на 1880 г. той се сгодява за госпожица Добра Брегова. От щаба на Източнорумелийската милиция го изпращат да учи в Офицерската кавалерийска школа в град Сомюр, Франция. Тук научава изненадващо, че е починала неговата годеница, което преобръща душевния му мир. В края на 1882 г. той завършва кавалерийската школа в Сомюр и кандидатства в Генералщабната военна академия в Белгия. В Брюксел се залюбва с бъдещата си съпруга – красивата белгийска аристократка Мари Оли дьо ла Розиер. След Съединението на България от 6 септември 1885 г. и нагнетената обстановка в България капитан Кирил Ботев прекъсва своето обучение в Брюксел и се завръща в родината. Назначен е за командир на Конната бригада, която е дислоцирана на турската граница, в Търново Сеймен (днешния Симеоновград).
Но войната нахлува в българските предели не от юг, а от запад, откъм Сърбия. За командир на Конната бригада е назначен капитан Димитриев, а капитан Кирил Ботев се заема лично с формирането на Четвърти конен полк, за чийто командир е назначен. С конете на този полк, без седла, са пренесени стотици пехотинци от турската граница до Сливница, където се разиграва решителното сражение със сърбите.
В разгара на боевете той научава за смъртоносното раняване на неговия по-малък брат, портупей-юнкер Боян Ботев, и успява да го завари все още жив в една софийска болница. Той умира от раните си в неговите ръце.
Кирил Ботев е награден от княз Александър Батенберг със сребърен медал. През Балканската война 1912-1913 г. е генерал за поръчки към Главната квартира на Българската армия. През Междусъюзническата война 1913 г. е заместник министър на войната в правителството на д-р Стоян Данев.
През 1914 г. генерал-лейтенант Кирил Ботев е назначен за началник на всички военно-учебни заведения в България. На тази длъжност, след 35 години доблестна служба, той преминава в запаса.
Със своята съпруга нямат щастието да имат собствено дете, затова си осиновяват момче и го кръщават Христо. (Той продължава войнската традиция на своя именит баща. Служи като офицер в Лейбгвардейския конен полк и умира на 14 февруари 1956 г.)
На 88-годишна възраст, на 4 февруари 1944 г., старият генерал склопява завинаги очи в село Студена, Пернишко, където е евакуиран заради англо-американските бомбардировки.

Ники Василев: България постави световен рекорд с еврото, а никой не говори за това
Какво правим, ако получим фалшиво евро?
Георги Тошев се разграничи категорично от Венета Райкова
Калин или Ивайло ще си тръгне от “Игри на волята”
Цвети от „Хелс китчън“ обвини Патрицио в насилие
Борисов за бюджет 2026: За пенсионерите над милиард повече

Няма коментари