Медиците не издържаха и написаха: Ние ставаме боксови круши заради неудачите на здравната система в България!

Снимка trafficnews.bg

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи написа до медиите в емоционално писмо, подписано от неговия председател Милка Василева. То засяга изключително важната тема за сигурността на медиците при изпълнение на техните професионални задължения. За съжаление, поводът е, че наскоро имаше нов случай на побой нанесен на фелдшер. Ето какво се казва в отвореното писмо:

Докога ще търпим агресията над медици?! Случаите на саморазправа и обидно поведение към специалистите в бели престилки растат в прогресивна агресия по всяко време на денонощието – и в делник, и в празник.

Поредна жертва на юмручното право стана 51-годишен фелдшер от Центъра за спешна медицинска помощ в Кърджали, който при домашно посещение в събота бе посрещнат с обиди и юмрук в лицето от сина на възрастна жена, нуждаеща се от спешна помощ. Вследствие на това „цивилизовано“ посрещане фелдшерът падал по стълбите и получил наранявания, които наложили спешно да бъде приет в хирургично отделение. И колкото и да звучи абсурдно дежурният медик е „извадил късмет“, защото падането му можеше да бъде с фатален край.
Въпреки взетите мерки от институциите, агресията над медици продължава.
Бихме искали да припомним някои от случаите от началото на тази година:
На 20 януари фелдшер от Филиала да спешна медицинска помощ в Нова Загора бе подложен на обиди, удари и заплахи от млад мъж. По-късно медикът сподели, че се страхува за живота си.
На 29 януари лаборантка от МБАЛ – Добрич получи на работното си място тежка черепно-мозъчна травма вследствие на физическа агресия от страна на млад мъж. Така от специалист с дългогодишен опит, който съвестно изпълнява задълженията си, лаборантката стана пациентка на Неврохирургията.

На 14 февруари екип на Центъра за спешна помощ в София бе посрещнат при посещение на поредния домашен адрес с ругатни и обиди от дъщерята на 88-годишна хронично болна жена. Унижението и обидата не свършили с това. Агресивната домакиня държала под ключ дежурния фелдшер и шофьора, което наложило да бъдат извикани служители на МВР и на
Регионална дирекция „Противопожарна безопасност и защита на населението“, за да освободят спешния екип.
На 2 май от удари и ритници на пациент пострада хирургична сестра от МБАЛ – Своге. Всъщност жертвите на всички споменати случаи не могат да се изброят – към тях се причисляват близките и колегите на пострадалите, работещите в сферата на здравеопазването, хората с будна съвет.
Ние продължаваме да питаме: Докога ще търпим агресията над медици?
Докога пациенти и техни близки ще упражняват вербално и физическо насилие над медицински сестри, фелдшери, лекари и други медицински специалисти, които влагат своите знания и опит, за да бъдат максимално полезни на своите пациенти, а в замяна получават обиди, ритници и юмруци?! Докога медиците у нас ще бъдат боксови круши за хора, които изкарват недоволството си от неудачите в българската здравна системата върху тези, които ги лекуват и полагат
грижи за тях?!
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи като партньор на Българския лекарски съюз в Националната кампания „Не на агресията над медици!“ ще продължи да алармира за всяко непристойно поведение и посегателство над медицински лица и да полага усилия за постигане на нужното обществено признание и уважение към медицинските специалисти у нас.
Уважаеми журналисти, нека заедно дадем категоричен отпор на агресията, която трови живота ни всеки ден и нанася тежки физически и морални травми на хората, посветили се на благородните медицински професии!

С уважение:
Милка Василева,
Председател на УС на БАПЗГ гр. София

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …