от Мария Петрова , „Марица“
Бившият соцгигант за производство на цветя в Пловдив, намиращ се на 4-ти километър, има нов стопанин. Това е пловдивската компания „Си инвестмънт“ АД, в която водещ партньор е „Сиенит“, съобщи „Марица“. В края на август дружеството е купило имота на „Агроцвет – 11″ АД от близо 200 декара от Обединена българска банка. Сделката ще даде нов живот на западналия оранжериен комплекс, но вече с коренно различна визия и предназначение. Идеята е на мястото да се изгради модерно жилищно сити. То ще е разположено в близост до новия мост над Марица, който ще води към Гребната база.
Навремето парниците захранваха със свежи китки почти целия СИВ и СССР. След приватизацията през 1995 г. дейността се преустанови. Първоначално те влязоха в бизнес портфейла на „Мултигруп“ и бяха управлявани за известно време от пловдивския бизнесмен Ангел Стефанов. Заради неиздължен кредит на „Агроцвет – 11″ АД към Сибанк, респ ОББ, имотът премина към банката.
Емблематичните за соца оранжерии за цветя на 4-ти километър – ул. „Пазарджишко шосе“, вече имат нов собственик, научи „Марица“. Пловдивската компания „Си резиденс“ ООД е закупила целия имот от близо 200 декара от последния им стопанин – Обединена българска банка. Сделката е станала на 28 август 2019 г. По непотвърдена информация купувачът и продавачът са си стиснали ръцете срещу 16 млн. лв.
Живецът в един от най-големите оранжерийни комплекси в страната, специализиран в производство и експорт на рязан цвят, отдавна е угаснал. Стъклените парници са полуразрушени, част от металните конструкции амортизирани, стъклата изпочупени, а бурените са до шия. Част от откритите и покрити площи са отдадени под наем. Модерната лаборатория за производство на обезвирусен посадъчен материал от години е под ключ и отвън прилича на къща на ужасите. От малкото запазени съоръжения е коминът на котелното. От години той е дом за щъркели, които всяка пролет се връщат в старото си гнездо. Единствено фирма за озеленяване, която е там под наем и развива дейност, навява спомени на бивши служители за добрите времена на оранжериите.
Те бяха сред първите в списъка за приватизация. Със Заповед № 39 от 20 август 1993 г., на основание чл. 3, ал. 1, т. 1 и чл. 21 и 23 от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия, тогавашният министър на земеделието Георги Танев (с мандат 1992-1994 г.) нарежда да се приватизира “Булгарцвет Пловдив“ ЕООД, Пловдив. Оттам насетне започва голямата разруха подобно на други раздържавени фирми.
„Агроцвет -11″ АД, както последно се казва продадената фирма, премина през няколко ръце, като се продаваше на парче. През 1995 г. един от първите <210> купувачи става бизнесменът Илия Павлов. Името му обаче официално никъде не фигурира. За собственици са посочени „Пи еф ейч си Естаблишмент“, Лихтенщайн, с 52.011% от общия капитал, „Лорден Финанс СА“, Панама, с дял от 38.881% и група физически лица – бивши работници и служители, които държат 9.108%.
Според Закона за приватизация и следприватизационен контрол новият собственик няма право 5 години да променя предмета на дейност на фирмата. Дейността не само че не се промени, но се замрази, а персоналът освободен. След изтичане на петилетката бившите оранжерии дълго време се държаха на книга от „Лорден Финанс СА“ и от петдесетината миноритарни акционери, които до ден днешен не са получи и стотинка дивидент. Засега няма яснота какво ще стане с техните акции при продажбата.
През всички години след приватизацията там не е инвестиран нито лев. Каквото можеше, се отдаваше под наем, а фирмата все повече затъваше. От съдебните регистри обаче изскачат любопитни имена на пловдивски бизнесмени, които за определен период са били нейни управители. Сред тях е Денис Бареков – който през 2001 г. взе на концесия за 35 г. Пешеходния мост над река Марица, както и собственикът на „Плама Плевен“ Ангел Стефанов.
Преди няколко години „Лорден Финанс С.А.“тегли огромен кредит от „Сибанк“, който обаче не погасява. Вследствие на това през 2016 г. вече преименуваната компания „Агроцвет – 11″ АД минава в активите на банката. Преди две години „Сибанк“ и ОББ се обединиха, а новата структура функционира под името ОББ. Именно тя продава бившите оранжерии на „Си резиденс“ ООД. Дружеството е регистрирано през май тази година. Негови съдружници са „Феникс капитал холдинг“ АД, „Си инвестмънт“ АД и Апостол Апостолов. Според слухове на мястото на бившите оранжерии ще се вдигне нов жилищен комплекс и нов мост, който ще отвежда до Гребната база.