Източник offnews.bg
Това е икономическият показател, който изследва неравенствата в доходите в една страна. България все още е на последно място
В България коефициентът на Джини за миналата година е най-високият в ЕС.
Това е икономическият показател, който изследва неравенствата в доходите в една страна.
България е все още на последно място в ЕС по коефициент на Джини. България има по-висок коефициент на Джини спрямо страни като: Алжир, Бангладеш, Бутан, Босна, Буркина Фасо, Китай, Египет, Етиопия, Габон, Индия, Ирак, Израел, Монголия, Мианмар, Непал, Нигер, Северна Македония, Пакистан, Сиера Леоне, Тунис и Виетнам.
В голяма част от изброените страни в момента има военни действия или някакъв тип масови безредици, но въпреки това, те имат по-малък проблем с неравенствата, отколкото България, ако гледаме коефициента на Джини.
Проблемът на България е, че тя е сред първите във всички възможни индикатори за бедност и неравенство. Когато бедността и неравенството са само в едно измерение, може да го считаме за по-малко рисково. В България това е тотално: ние сме с най-високи нива на монетарна бедност, с най-високо ниво на социална депривация, ние сме сред първенците по коефициент на Джини, ние сме сред първенците и по съотношение на дохода на горните и долните 20% от населението. Това е огромна разлика във възможностите.
В България механизмите за преразпределение, които се използват обичайно в модерните държави, в голямата си част са блокирани, пример – данъчната ни система.
Основните постъпления идват от данъци, свързани с потреблението, като ДДС и акцизи, което генерира допълнителни неравенства.
Данъчната ни система е една от причините за монетарната бедност в България.
Б. ред. – Румен Гълъбинов е бивш председател на Агенцията по застрахователен надзор (2002 г.) и зам.-председател на Комисията за финансов надзор (2003 г.). Завършил е ВИИ „Карл Маркс“ (сега УНСС), специалност „Икономика“, магистърска степен. Има следдипломни квалификации от Университета на Джорджтаун, Вашингтон, САЩ (Банков рисков мениджмънт), Университета „Сeйнт Джон“, Колеж по застрахователен и рисков мениджмънт, Ню Йорк, Университета „Екситър“, Англия (Банки и финанси).
браво,на първо място по доходи,отзад напред де ,да не се обърка някой,с това тъпо и продажно правителство толкова,а сега от първи юли още по добре,честито ,и внимавайте на следващите избори
Важното е да има за олигарсите,мафията и ЦИГАНИТЕ,останалите кучета ги яли !!!
Защо никой не публикува броят на бедните в България,но и по въраст , пол, образование и етност. Търсят се работници, а няма такива. Имаме ниска безработица , заплатите всяка година се увеличават с по над 10% , и пак много бедност. Май има много фалшиви бедни . Със сигурност има бедни, но ако се сметнат и недокументираните доходи, избягването на плащане на данъци и осигуровки,май сметката ще е друга. Май процента на бедните ще е по-нисък.Същевременно спестяванията в банките се увеличават.
Мисля,че много хора се оправят на тозинсвят където и да са, но на бедният само можеш да му предложиш начин да се оправи така,че да живее по-добре. Достоен живот на бедният и необразованият няма как да се предложи.