Клетка ли е НАТО за българския лъв и трябва ли да излезем от нея?

Идеята на лидера на партия „Воля“ Веселин Марешки да бъде проведен референдум за излизане на България от НАТО пробуди отдавна тлеещите сред народа настроения против военния алианс. Почти веднага се заговори и за BGEXIT – излизане на страната ни и от ЕС.

Във форумите на популярни информационни издания се появиха много коментари от типа:

Подкрепям Марешки, какво ни дава НАТО и Евр.съюз? Ами ние само плащаме членски внос и дотам. Нямаме нужда от тях. В момента сме одупени на Турция, на САЩ, на Европа, България е като проститутка, който я поръча, той я получава. Това нещо трябва да свърши. Да се избесят предателите и да се даде власт на народа, няма друг начин!“

Естествено, ответната реакция също е факт. При това използва не по-малко цветист език:

Понякога се чудя какво си мислят хората, които са анти-НАТО настроени. Ние сме в най-силния военен алианс и въпреки че нямаме ракети, за които комунетата не спират да циврят, все едно от ракетите им се подобрява живота някак си, България няма врагове, които биха искали да я нападнат. Смешно е и да се твърди че сме „подлоги“ на НАТО, тъй като никой в армията не е задължен да ходи в Афганистан или Ирак на мисия. Тези мисии са по желание и са със солидно заплащане, за разлика от мародерствата извършени от сателита НРБ в Прага 1968 г.“

Около 6 май, Гергьовден, Ден на храбростта и празник на Българската армия, е сякаш нормално дебатите около стопилите се през годините (поне като численост) родни въоръжени сили да се изострят. Но къде е границата на разума и кога патриотичния плам рискува да нанесе сериозни поражения на сигурността на Родината? Всеки българин трябва да потърси отговора сам за себе си.

Едно обаче е сигурно, и това е така, защото е историческа грешка, която днес изкупваме с размяна на обиди между хората с различни политически виждания.

България е една от малкото страни, които се присъединиха и към ЕС, и към НАТО без да се провели референдуми за това. Така решиха политиците ни. Те някак си предпочетоха да не питат народа, сметнаха, че мнението му е ясно. А може би се уплашиха, че резултатите от национални допитвания за членството ни няма да са такива, на каквито те са разчитали?

За съжаление, вината за разделението между българите по темите НАТО и ЕС е тяхна… Както и за много други неща.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …