Социалното министерство дава закрила и насърчава заетостта на уязвимите групи от населението, включително и роми, без да допуска дискриминация и като осигурява условия за равни възможности и равно третиране. Това заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков при откриването на конференция, посветена на интеграцията на ромите под наслов „Къде сме и каква е посоката“, която се провежда под егидата на Българското председателство на Съвета на ЕС.
Министър Петков подчерта, че интеграцията на ромите е пряко свързана с решаването на проблема с високaта безработица сред тях поради ниско образователно и квалификационно ниво, което намалява значително шансовете им на пазара на труда. Той допълни, че с цел повишаване заетостта и обучението на безработните роми министерството провежда различни обучения, програми и проекти за заетост. В резултат на доброто сътрудничество с ромски неправителствени организации, през 2017 г. са осъществени над 380 срещи с ромски организации с цел провеждане на съвместни инициативи и кампании. През 2017 г. 46 293 безработни роми са включени в обучения и заетост. В изпълнение на Европейската гаранция за младежта през миналата година в обучение и заетост са включени 5980 младежи от ромски произход.
През миналата година са проведени и 4 трудови борси за улесняване на достъпа на лицата от ромски произход до свободни работни места. На тях са присъствали 405 търсещи работа лица, като от тях 211 са започнали работа.
През м. март т.г. стартира европейската схема „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи“, за която е предвиден ресурс от 26 млн. лв. Очакваме най-малко 11 600 роми да бъдат включени в мерките по проектите, изпълнявани от общините, уточни министърът. Той допълни, че над 2200 деца от ромски произход са включени в мерки за ранно детско развитие и изваждане от детските и социални домове. Други 1700 роми са покрити от мерки за социално включване.