Източник: БНТ
Министерството на здравеопазването измисли начин как да задържи младите лекари у нас. На медиците, придобили специалност държавна поръчка, искат или не, ще им се наложи да работят поне 3 години в лечебно заведение, което им посочи Здравното министерство. Промените са разписани в Наредбата за придобиване на медицинска специалност и вече са обнародвани в Държавен вестник.
Изтичането на наши здравни кадри в чужбина е проблем от много време насам и мярката цели да спре именно това.
В случай, че специализантите откажат да работят на родна земя, в посочена от министерството болница, в наредбата е предвидено младите медици да платят обезщетение равно на държавната субсидия, която са получили за обучението си. Сумата е около 50 000 лева.
Лечебните заведения, в които има недостиг на специалисти ще бъдат въведени в списък, които ще се актуализира всяка година. На базата на тази справка ще се преценява къде да бъдат насочени младите лекари. Заплатите им пък ще се плащат от държавния бюджет, а не от самите болници. Те ще получават размера на две минимални за страната заплати. За определени специалности са предвидени до три минимални заплати.
Промяната няма да засегне медиците, които са започнали обучението си по старите правила.
Дали законовите промени ще дадат ефект обаче не е ясно.
Много млади лекари ще откажат от държавната субсидия, за да не се налага да се съобразяват със задължителното разпределение, смята д-р Мирослав Ангелов – първа година специализант по кардиология.
„Почти 100 % съм сигурен. Това означава, че в продължение на три години няма да мога да отида на друго място, за да имам надграждане на това, което съм получил като специализация“, добавя младият лекар, който е избран за млада медицинска надежда в конкурса „Лекар на годината“.