fbpx

В бюджета за 2019 г. се посочват четири приоритетни области

И приходите, и разходите в и на държавния бюджет що се отнася до процент от БВП в периода 2019 – 2021 година, намаляват, но като абсолютна стойност се увеличават. Това показва публикуваният от Министерството на финансите (МФ) законопроект за държавния бюджет за 2019 година.

Според заложените от МФ параметри, догодина приходите ще са 43,8 млрд. лева, а през 2021 година ще станат 47,5 млрд. лева. Процентът им от БВП обаче ще падне – от 37,7 на сто до 35,8 на сто. Разходите ще са 44,4 млрд. лева през 2019 година и 47,5 млрд. лева през 2021 година, т.е. тогава няма да има бюджетен дефицит. Като процент от БВП разходите ще намалеят – от 38,2 на сто до 35,8 на сто.

До 2019 година се очаква да стопим държавния дълг на 22,2 млрд. лева, а след още две години – на 22 млрд. лева, т.е. 16,5% от БВП. Консолидираният дълг ще спадне с почти 5%, до 17,7% от БВП или 24-23 млрд. лева, прогнозират от МФ.

Приоритети

Като такива МФ сочи политиката по доходите, социалната политика, образованието и отбраната. Основният инструмент за политиката по доходите е минималната работна заплата, която ще се увеличи на 560 лева от 1 януари, 2019 година и ще стане 650 лева на 1 януари, 2021 година. В началото на 2020 година минималната заплата ще е 610 лева. Увеличават се възнагражденията на педагозите с 20% от догодина, а на чиновниците и работещите в администрацията – с 10%.

Що се отнася до социалната политика, там има увеличение в три пера. 7 млн. лева повече ще има за деца без право на наследствена пенсия от починал родител, като размерът на човек е 115 лева. Ще бъдат дадени и още 150 млн. лева за хората с увреждания, като още по 150 млн. лева ще има и през 2020, и през 2021 година. Малко над 40 млн. лева повече отиват за помощи за отопление, което означава двойно увеличение на това бюджетно перо.

По отношение на образованието държавата си поставя за цел до 2021 година да удвои средствата за заплати. За догодина секторът ще бъде „спонсориран” с 330 млн. лева.

В сектор „Отбрана” ще бъдат похарчени 1,839 млрд. лева, като това е 1,58% от БВП. Целта е до 2024 година разходите да станат 2% от БВП – съгласно целите на НАТО.

Държавни субсидии за общините

От догодина ще бъдат увеличени с 476 млн. лева, т.е. ще станат общо 3,740 млрд. лева. Предвидена е обаче промяна – изравнителна субсидия ще вземат тези общини, чиито данъчни постъпления са под 120% от средното равнище на човек за страната. Това означава, че такава субсидия ще вземат 219 общини спрямо 197 през тази година. Общо за изравнителните субсидии са предвидени 10 млн. лева повече. Иначе за общите субсидии ще бъдат дадени 453 млн. лева повече.

Като приоритет за за страната държавата вижда отново усвояването на евросредства.

Expert.bg

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Магдалена: Не знаех къде се намирам!

Кадри БТВ Вече няколко дни най-обсъжданата тема в държавата е, как Алек Младенов заряза две дами на финала на „Ергенът“ и то чрез видеообръщение. Много хора се възмутиха от постъпката му, а най-потърпевши от това са двете дами Магдалена и Надежда. По никакъв начин не са очаквали точно този развой …

Блиц Новини
Според зрителите Софи и Тишо са победители в „Един за друг“

Кадри Нова ТВ Още един сезон на романтичното риалити „Един за друг“ отиде в историята. Три месеца двойките участваха в какви ли не предизвикателства, но най-корави излязоха Михаела и Венци, които грабнаха голямата награда след оспорвана битка на финала. София и Тихомир и Елизабет и Йордан имаха абсолютно същите шансове …

Блиц Новини
Магдалена, Валерия и Екатерина неразделни след „Ергенът“

Кадри социални мрежи Постъпката на последният Ерген сплоти отхвърлените дами. Много тежки мигове преживяха финалистките в „Ергенът“ 3 след като стана ясно, че нито една от тях не е спечелила любовта на Алек Младенов и тяхната приказка не завърши с пръстен. Голямото разочарование бе изписано на лицата им и до …

error: Content is protected !!