Български град пред тежка дилема: Ако не поскъпне автобуса, общинският превозвач ще фалира… Да, ама идват избори!

Ще стане ли билетчето за автобуса от левче на 1,50 лв? Този въпрос тормози от днес както гражданите на един български град, така и местните политици, който са наясно, че ако това се случи, догодина здравата ще трябва да се изпотят, за да спечелят доверието на избирателите. Затова и те хич не бързат с поскъпването, макар че общинската фирма „Градски транспорт“ е затънала финансово и то тежко.

Градът, за който става въпрос, е Варна. Местния общински превозвач „Градски транспорт“, който от години е монополист, след като частния му конкурент буквално беше изгонен от управляващите от ГЕРБ, отчита загуба от близо 2,9 млн. лева за миналата година и общо над 9 млн. минус в баланса на активите и пасивите си.

А иначе – с европейски пари бяха купени нови автобуси, има транспортен проект, който (уж) подобрява услугата, който вече е във втори етап… Но дружеството потъва и потъва. И основната причина става все по-ясна – билетът не може да остане на цена 1 лев, защото реално струва много повече.

Днешното обявяване на тежката финансова дупка в градския транспорт на морската столица, накара жителите ѝ да обсъждат тази тема повече от всички други. И още нещо дава допълнителен довод за това – 60% от приходите на „Градски транспорт“- Варна отиват за заплати. На шофьорите (бруто по 1800 лева), но и на продавачки на билети, които са във всеки автобус, докато автоматите, които могат да заменят, ръждясват вече трета година. Но да правиш съкращения на хора май е по-страшно за местните политици и от това да вдигнеш цената на билетчето.

Ето някои мнения на варненци:

А контрольорките кога ще махате и да заработва системата вече за интегриран градски транспорт, смешници. Пълна трагедия. Няма нито един друг голям град в Европа, където да има контрольорки. Навсякъде билетче може да се купи от шофьора на автобуса или от спирката. Тука само някакви потни лелки и чичовци се блъскат и викат „без билетиииии“ и те гледат съмнително, да не би да си минал метър“

Е, на какво прилича варненските рейсове по европроекти да са по-скъпи от софийския градски транспорт, който се състои от метро, автобуси, трамваи, тролейбуси? А? Щото в Софето за 4 лв. с карта можеш да си пътуваш цял ден колкото душа ти сака и за 50 лв цял месец на каквото се сетиш, колкото си искаш.“

Решението е билетчето да си остане един лев (иначе ще ядат хурката), но да се печели повече, като се оптимизира транспорта. Да е чист, удобен, редовен и да работят всички машини за билетчета, уведомителни системи, бързия коридор и т.н. Иначе за какво крадоха пари от Европа? И онзи малоумник да не ми обяснява, че варненци се замогнали и затова не слизат от колите си. Просто са станали дебили.В цял свят тенденцията е хората да се отърват от градските си автомобили, но им се предоставят удобството и комфорта на обществения транспорт (с който избягваш излишните ангажименти като търсене на място за паркиране и плащането му). Личен автомобил се ползва вече само през уикенда и то все по-ограничено. Велотранспорта също е огромна част от градската среда (ама при нас знаем каква цървуланщина е във всяко отношение). Ганьо живее още във времената, когато се смяташе за „куул“ да си имаш кола. Повечето чобани в града си имат и по две на семейство“

Градски транспорт ще е на загуба докато не стане билета 4 лв. Не може да сръвняваш доходите на населението с разходите на транспортна фирма която плаща на почити европейски цени (гориво, резервни части). Само заплатите на шофьорите са български.“

Умниците да направят билетчето 1.50. Много интересно ще стане на фона на ниските заплати във Варна, най-скъпия ток, една от най-скъпите води и едни от най-високите цени на хранителните стоки и местни данъци и такси, които се формират от данъчни оценки, които надвишават пазарната цена на имотите. Ако им стиска, да пробват. Дано зимата да е мека, защото де що има жива душа да мърда на територията на бандитска Варна, ще е на улицата с изкъртените плочи в ръка. Ненормалници некадърни!!!

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …