България пред дилема – лятно или зимно часово време

Лятно или зимно часово време – пред тази дилема ще се изправи Европа, след като проучване показа нагласа да не местим повече стрелките на часовника.

Снимка: btvnovinite.bg

Бате Генчо има будка за вестници на гарата и работният му ден започва в ранни зори. Той предпочита да останем на лятно часово време.

„Цял  живот идвам на гарата в 5:10 ч., посрещат ме първите бакшиши, поздравяваме се. Времето трябва да си остане каквото си беше, защото тъкмо стане светло и като върнат часовника – пак става тъмно.

Снимка: btvnovinite.bg

В края на август Европейската комисия обяви, че масово анкетираните европейци подкрепят идеята да не местим стрелките. Идеята да не се сменя времето беше предложена за пръв път от партия „Атака” през 2014г.. Те смятат, че трябва да сме постоянно на зимно часово време.

„Тоест, сега октомври като сменим и край. Защото това е нормалното, астрономичното и от Господа дадено време”, коментира лидерът на „Атака” Волен Сидеров.

Снимка: btvnovinite.bg

Бивши десни депутати внесоха в Министерски съвет контра-предложение – да запазим за постоянно лятното часово време.

„Предлагаме го, защото идеята се подкрепя от 84% от еврпоейците и така денят ще е по-дълъг”, каза Петър Славов, сдружение „Граждански блок”.

Снимка: btvnovinite.bg

Според представителството на ЕК, въпросът трябва да се реши до март догодина. „Всяка държава ще трябва да избере – зимно или лятно. Веднъж решила обаче, няма да може да си променя мнението”, посочи Огнян Златев, ръководител на представителството на ЕК у нас.

У нас смяната на часа през март и октомври се прилага от 39 години.

Какво е това,лятно или зимно,има само едно време,нормалното?Защо го наричаме зимно не знам,то просто си е нормалното!

Да се запази зимното,нормалното време

Да се запази нормалнота зимно време!

Да си остане астрономическото време.

Нормално е през лятото човек да се буди по-рано. Дори да не въртим часовниците.

За астрономическото,разбира се!Най-естественото нещо на света!

Да си остане нормалното време, то е зимното. Каква е тази глупост за лятното, не можем да излъжем природата, как ще ставаме зимата в 5, какви са тия глупави аргументи ”увеличава се денят”, то като си недоспал, каква е ползата от увеличаването на деня.

10 коментара

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …