Българите купуват онлайн най-често дрехи и обувки
- By : Eкип на Вихрогон.бг
- Категория: Блиц Новини
www.expert.bg
Онлайн пазаруването е предпочитан метод за закупуване на стоки и услуги от все повече българи. Изследването на Mastercard, проведено сред активните картодържатели у нас, показва, че 66% от тях пазаруват в мрежата поне веднъж месечно. През 2017 г. този дял беше 65%, а през 2016г. и 2015г. – респективно 58% и 51%.
Най-голям интерес към онлайн пазаруването проявявят потребителите между 35-44 години, те купуват стоки и услуги онлайн поне веднъж месечно или по-често. Докато миналата година най-активни в онлайн пазаруването на седмична и месечна база бяха потребителите във възрастовата група 25-34 г. Потребителите между 24-34 години предпочитат да плащат с дебитна карта онлайн (70%) за продукти и услуги. Разплащането в брой по време на доставка е на второ място (57%) – най-популярното платежно средство за потребителите между 35-44 години.
Основните онлайн разплащания, които българите осъществяват, са за дрехи и обувки (60%), месечни сметки (43%), електроника (40%), подаръци (42%), настаняване (35%), книги (29%), самолетни билети (29%), козметика (25%), билети за спортни и културни събития (41%) и др. В сравнение с резултатите от 2017г. най-голям е ръстът в онлайн плащането на такси за услуги (повишение с 8%), подаръци (ръст от 5%), дрехи и обувки (повишение с 4%).
През последната година се е увеличил дялът на картодържателите, които са убедени в безопосността на онлайн пазаруването – 64%, докато миналата година процентът беше 59. Мнението, че онлайн пазаруването е безопасно, е по-широко разпространено сред мъжете – най-вече сред младите (18 – 24г.), сред жителите на столицата и сред най-заможните.
Въпреки нарастващия потребителски интерес, онлайн търговията в България взема само 5% от общия оборот на местните компании, докато в другите европейски пазари достига около 17% от целия оборот, според данни на Евростат.

Ники Василев: България постави световен рекорд с еврото, а никой не говори за това
Какво правим, ако получим фалшиво евро?
Георги Тошев се разграничи категорично от Венета Райкова
Калин или Ивайло ще си тръгне от “Игри на волята”
Цвети от „Хелс китчън“ обвини Патрицио в насилие
Борисов за бюджет 2026: За пенсионерите над милиард повече

Няма коментари