Българи гении изпревариха Пентагона! Изобретиха робот, който се катери навсякъде и търси бомби
- By : Eкип на Вихрогон.бг
- Категория: Блиц Новини
Български учени създадоха робот за какъвто американските военни в Пентагона мечтаят вече десет години. Иновативната технология може да изследва външната обвивка на кораби, докато плават, и да проверява за експлозиви, контрабанда или повреди, разказва Bulgaria ON AIR.
Разработката е съвместна – на учени от Русенския университет и БАН.
Роботът, наречен „Армус“, е създаден след близо тригодишни експерименти от страна на българските изследователи. Те се заемат с предизвикателството, когато им попада заданието на американските военни.
„Армус“ работи с променлив ток, който се подава от кораба, и с кабел с обхват от 400 метра.
Той може да се движи както по корпуса, така и в товарните трюмове и резервоарите. Заради сигурността всеки кораб се проверява, преди да влезе в пристанището.
Вече е подадена заявка за патентоване на робота, като проверката от Патентното ведомство е потвърдила уникалността му.
Към „Армус“ вече проявяват интерес корабни компании от Панама и Малайзия.

Ники Василев: България постави световен рекорд с еврото, а никой не говори за това
Какво правим, ако получим фалшиво евро?
Георги Тошев се разграничи категорично от Венета Райкова
Калин или Ивайло ще си тръгне от “Игри на волята”
Цвети от „Хелс китчън“ обвини Патрицио в насилие
Борисов за бюджет 2026: За пенсионерите над милиард повече

Няма коментари