Без какво не трябва да тръгваме на планина

Не бива да подценяваме екипировката си не само при планински преход, но даже при рутинно излизане навън в града“, обясниха Ясен Сливенски от БЧК и Емил Нешев от ПСС.

Сливенски посочи, че при всяко излизане в студа е добре да сме с вълнена шапка, която покрива ушите и челото. Обувките е препоръчително да са с грайфер, а чорапите най-добре да бъдат вълнени. Ръкавиците се подразбират.

 

Даже и в града е добре да имате в себе си лекарства (ако се налага да пиете), парче шоколад и външна батерия за телефона.

„С планината шега не бива. Условията са доста по-сериозни, хората, които могат да помогнат, са малко и обикновено не са много близо“, подчерта Емил Нешев.

От основна важност е облеклото да е многослойно, за да можем да регулираме телесната си температура и да избегнем изпотяване, което би довело до огромна загуба на топлина. Задължително е да имаме и маска и очила и специални обувки.

Челникът дава шанс за оцеляване по тъмно, а телефонът и джипиесът (отделно устройство!) трябва да са подсигурени с допълнителни батерии. Туристите трябва да имат зареден телефон, който да носят в калъф и допълнително зарядно за него, както и комплект батерии за челника. Ако страдате от някакви заболявания не забравяйте лекарствата, както и шоколад, който ще възвърне силите ви.

Според Нешев всеки в планината е добре да носи и лавинен уред.

 

От своя страна кардиологът доц. Сотир Марчев уточни,че на Балканите през зимата сърдечно-съдовата смъртност е с 15% по-висока, отколкото през лятото. Това се дължи на увеличаването на съсирваемостта на кръвта и така зачестяват болести, свързани с тромб в съдовете като инфаркт на миокарда, исхемичен инсулт, белодробна емболия.

Освен това се повишава и артериалното налягане заради свиването на съдовете, което може да доведе до кръвоизливи.

Допълнителни фактори са самият студ, вятърът в лицето, замърсеният въздух.

Доц. Марчев посочи, че в държави с по-студено време като Канада подобни пикове няма заради по-добрата реакция на обществото и на здравната система. Затова и призова:

„Ако имате роднини, познати, съседи, които са самотни възрастни или болни хора, по тия студове им завъртете един телефон, почукайте им на вратата, вижте ги как са!“

Actualno.bg

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …