fbpx

Багери разръфаха вековно гнездо на вестници насред София

Автор Андрей Велчев, luboslovie.bg

Адресът е улица „11 август“ № 18. Там – двайсетина лета след началото на отминалия век , се появява триетажна сграда, чийто стопанин е Данаил Крапчев. Единият – заедно с Атанас Дамянов – от двамината най-големи вестникарски магнати у нас преди 1944-а. В сградата той настанява редакцията на вестник „Зора“ и наборен цех.

„Зора“ е сред легендите на българската журналистика. Има периоди, в които тиражът на изданието достига до фантастичното не само за ония времена число 120 000. На вестника сътрудничат Йордан Йовков, Димитър Талев, за него работи Чудомир… Само това да бе – стига.

Политически репортер там преди деветдесетина години е Константин (Коста) Купенков. С него бяхме съседи в столичния квартал „Павлово“. Русенец, с великолепно образование и от Женева, владеещ няколко езика, благ по нрав мъж, елегантен, висок. Депутат, почетен член на нявгашното Красноселско читалище, което всъщност винаги бе и е на спирка „Овча купел“ по маршрута на трамвай № 5. Бе се срещал с Кемал Ататюрк, с десетки други знаменитости, а още от 1908-ма е един от пионерите на организираното журналистическо движение и в София, и в България. Отиде си през ноември 1969-а.

След септември 1944-а в сградата на улица „11 август“ за известно време се настанява вестник „Отечествен фронт“. После – „Кооперативно село“. А от 1966-а там се набираше „ПОГЛЕД“, освен него – „Трудово дело“, „Еврейски вести“…

На първия етаж през осемдесетте имаше бюфет, нагоре – редакционни помещения. Най-помнещ се бе просторният наборен цех. С линотиперите до топлите и приказливи машини; с метранпажите; с огромната маса за стъкмяване на страниците; с касите с букви от различни шрифтове; с пресата в дъното – до прозорците, обърнати на изток; с касите с кисело мляко и газирана вода, с които печатарите бореха оловните изпарения; с двете миниатюрни стайчета за коректорите; със стаята за дежурните екипи на западния край на етажа. Та тъкмо там се набираше „ПОГЛЕД“ от 1966-а до 1991-ва. Четвърт век! Там бях и аз – като редактор в отдел „Култура и изкуство“ на този дивен седмичник – издание на Съюза на българските журналисти, от 1980-та до края.

Над цеха се помещаваха колегите от „Коперативно село“, най-горе бе карикатуристът Слави Митев с другарите си от отдел „Хумор и сатира“, най-корпулентният от които през седемдесетте бе добродушният Н. Божков.

Шеф на печатарите от онова време беше Севдалин (Севдо), а 4-5 жени „връзваха“ страниците, една от тях сякаш се казваше Роза, а омазаният до уши с печатарско мастило Васко с ръчен валяк вадеше длъгнести шпалти и цели страници за четене от дежурните, от коректорите…

След 1990-та дойде царството на новите технологии. И сградата осиротя. Кога и точно от кого е напусната – други да кажат и разкажат.

След ден-два сигурно вече няма да я има. Малко подир Гергьовден багер, не знам как качен на втория етаж, ръфаше плътта й. Голям зор виждал, споделиха хора от махалата. А закованата входна врата, призрачните стени с изкъртени черчевета на прозорците към улицатаи металните платна, опасали тротоара, навлажниха очите ми…

Не ме интересува кой е новият собственик на имота.

Печално е безразличието на софийската община към сгради с такава преславна история. Защото забравата и нихилизмът никога не са били добри съветници.

И най-малкото, което може да се стори, е да се постави една паметна табелка с пояснение какво е имало на този адрес. Когато новите стопани построят онова, което са си наумили.

Крапчевата вестникарска къща на улица „11 август“ № 18 заслужава поне малка плочица за почит…

*Роден на 19 август 1953 г. във Велико Търново. Иван Тодоров е български журналист, писател, преводач. Завършил Журналистика в СУ „Св. Климент Охридски“. Бил е репортер и редактор във в. „Поглед“, редактор на сп. „Вик“.
Член на: СБЖ; Комисията по етика на СБЖ. Превежда от английскии руски.Автор на изданията „София в началото на века“, „София преди сто години“ и на книгата „Спомен за снимка“. Носител на: *почетния знак „Златно перо“ на СБЖ; *Голямата награда „София“ за журналистика.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Крисия призна защо три години кариерата ѝ е била на пауза

кадри Нова телевизия Крисия пусна нова песен след 3 години пауза и се появи по Нова телевизия за да каже къде се е губила толкова дълго. Певицата не даде много ясен отговор, но от думите ѝ се разбра, че просто много е внимавала да не сбърка с изборите, които трябва …

Блиц Новини
Всички сме в грешка! Проф. Мурдаров каза истинското значение на думата „нелицеприятен”

кадри БНТ Думата „нелицеприятен”, която се използва доста често от много хора, изобщо не значи това, което те си мислят. Това изненадващо разкритие направи езиковедът и преводач проф. Владко Мурдаров по БНТ. При поредното си гостуване при Георги Любенов беше категоричен, че тази дума изобщо не е синоним на „грозен”. …

Блиц Новини
Доста момичета в „Ерегенът” си имали гаджета отвън, разкри Екатерина

кадри bTV, YouTube/Надкаст Не само една, а няколко кандидатки за сърцето на Алек трябваше да бъдат изгонени от „Ергенът” служебно. Това разкри отпадналата Екатерина. Тя на практика потвърди, че в имението бързо се е разбрало, че Габриела  и Памела са сестри, преди това да беше разкрито официално от продукцията. Екатерина …

error: Content is protected !!