Този микроелемент защитава сърцето, овладява стреса и безсънието
Ако изведнъж започнете да усещате немотивиран и уморен; ако се събуждате сутрин с усещането за разбитост; ако се дразните за дреболии и ви скача кръвното; ако получавате болезнени спазми по краката…, причината може и да не е понижен имунитет след дългата зима, а недостиг в организма на микроелементи.
И на първо място – магнезий и калций. Те често “работят” заедно: магнезият помага за усвояване на калция и витамините от групата В, С и Е в нашия организъм, пише „Здравето“.
Най-често дефицит от магнезий и калций изпитват хората в напреднала възраст, а голяма част от тях не знаят как да попълнят тези липси.
Традиционно се смята, че магнезият е полезен за сърцето, паметта и нервната система, и това действително е така. Този микроелемент поддържа в нормално състояние нервната система и сърдечния мускул, осигурява равномерен сърдечен ритъм, нормализира кръвното налягане и прави човека по-енергичен. Магнезият е незаменим за човека, тъй като участва в редица химически реакции в организма; необходим е за всички етапи от синтеза на белтъчините.
Освен това прави по-здрави нашите кости, стимулира отделянето на жлъчен сок и не на последно място – регулира нивото на захар в кръвта. Друга важна роля на този микроелемент е, че ни защитава от радиация. Доказали са го японски изследователи и са го включили в списъка от средства за борба от последствията на вредното въздействие от облъчването на човека.
Научете в кои продукти се съдържа най-много магнезий
Учените са изчислили, че в нашето тяло има около 70 г магнезий, като по-голямата част от него се намира в костите; друга част се намира в клетките на главния мозък, сърцето, в течностите на организма. И една малка част – в тъканите и мускулите. Дневната потребност от магнезий за възрастните съставлява 310-420 мг на ден. Специалистите са на мнение, че недостигът от този микроелемент може да се запълни много лесно – с помощта на храната.
Трябва само да знаем в кои продукти се съдържа най-много магнезий. Оказва се, че това са зелените зеленчуци и плодове, марулята, магданозът, копърът, целината. Също така магнезий има в бобовите продукти, в ядките и в булгура, както и в пшеничните кълнове. Оказва се, че богати на магнезий са някои видове риба – треска, шаран, палтус, а също скаридите и морските водорасли.
Човек изпитва стрес в състояние на емоционално или физическо претоварване. Нашият организъм реагира на всичко: на прекаленото натоварване с работа, на семейните скандали, на конфликтите. Животът на съвременния човек, за съжаление, по-често е съпроводен от негативни, отколкото с положителни емоции.
А не всеки успява да се справи с натрупалите се проблеми. Някои, надявайки се да овладеят стреса, прибягват към алкохол, други – към допинг. Но това само задълбочава състоянието.
Стресът влияе отрицателно на всички функции в организма, на обмяната на веществата също, а магнезият играе положителна роля. Друг проблем, свързан директно със стреса, това е недоспиването. А то не позволява на човек изцяло да се възстанови след дневните натоварвания. В резултат на това се натрупва нов стрес, по-тежък от предишния. И се получава един затворен кръг. Често именно дефицитът на магнезий е причина за безсънието, както и за стреса.
Този минерал играе основна роля за състоянието на нервната система. Без магнезий нашите нервни клетки стават лесно възбудими и не успяват да предават нервните импулси. В резултат на това се повишава чувствителността и възприемчивостта към външните дразнители.
Експертите са сигурни, че ако в храната присъстват нужните на организма хранителни вещества, възстановяването след стрес ще се случи много по-бързо. Затова препоръчват топло мляко с шафран, куркума или мед, лайков чай, овесена каша, банани, бадеми. Всички тези продукти понижават стреса и подобряват съня.
super