кадри bTV
В първите работни дни на 2024-а все още не са заглъхнали обсъжданията на българските телевизионни програми за Нова година. И темата, разбира се, е една – масовото присъствие на поп фолка в празничната нощ. То дойде като последно и окончателно потвърждение на тъжната истина, че чалгата е най-популярния музикален жанр в България и вече празник без нея е просто невъзможен.
В първата сутрин, в която Мария Цънцарова се върна в ефира на bTV, дискусията в екипа на „Тази сутрин“ някак естествено се завъртя около това. Темата за музиката в празничната програма отвори съпругата на Евгени Димитров-Маестрото, новинарката Виктория Готева-Димитрова.
Тя сподели, че е шокирана от това, че дори новогодишният концерт на Виенската филхармония може да скара българите. „Появиха се дори коментари, че това е остаряла традиция, останала от социализма“, подчерта крайно изненадана журналистката.
„То тръгнаха и други спорове, аз им се смея – че имало твърде много българска музика, че имало чалга. Не знам, но ми се струва, че голяма част от обществото слуша такава музика“, заяви Златимир Йочев, според който е логично кючеците да се въртят и по bTV, и по Нова, и по БНТ.
„Хубаво е, че се популяризира концерта на Виенската филхармония, защото когато пуснахме децата да пеят на Нова година, те искаха да пеят „Васко Жабата“, това каза едновременно притеснена, но и напълно искрена синоптичката Стаси Цалова. Така един от символите на стил и богата обща култура в bTV призна, че спасение от чалгата за децата просто няма.
„Мижав интерес“, „Васко Жабата“ и „Шушана“- това обобщиха като най-големи чалга хитове сред децата.
До този извод стигнаха Цънцарова, Йочев и компания, очевидно от личен опит.
„Е, нека се забавляват децата, няма лошо“, обобщи Виктория Готева-Димитрова. Нейното мнение обаче трудно може да се приеме за меродавно. Да не забравяме, че съпругът ѝ, Маестрото на „Ку-Ку бенд“, е един от големите виновници за чалгизацията на българската музика. Това, че е много добър инструменталист, аранжор и композитор, не изтрива този му грях към поп културата у нас.