Кадър България он ер
Засега има противоречиви версии кога българите, които не са в рисковите групи, ще могат да се вредят за инжекция срещу COVID-19. Според здравния министър проф. Костадин Ангелов масовата имунизация може да започне още през март, шефът на НЦЗЗБ проф. Тодор Кантарджиев прогнозира, че до август ваксинираните у нас може да са 1,5-2 млн. Скептиците сред експертите обаче смятат, че по-младите и здрави българи ще трябва да чакат до догодина.
Пловдивчаните, които искат да се ваксинират, но не попадат в групите с приоритет, имат близо три седмици да уведомят личния си лекар. До 15 февруари джипитата трябва да предадат в РЗИ списъците с имената, ЕГН-тата и телефоните на пациентите, които желаят имунизация.
Това обясни пред „Марица“ д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив. Според него от местната здравна инспекция са били изключително експедитивни, защото на много места в страната този процес изобщо не е стартиран.
Д-р Сотиров посочи, че общопрактикуващите лекари имат най-обща информация за хода и условията на ваксинацията, съгласно Националния план за имунизация. Тревогите им са свързани с липсата на допълнителни разяснения за организацията за поставянето на инжекциите, а също и кога ще започне доставянето на ваксините за записаните пациенти.
Големи грижи сред джипитата буди и работата с продуктите на Пфайзер/Бионтех. Ваксините на тези компании трябва да бъдат употребени до 5 дни след изваждане от специалните фризери, където се съхраняват при минус 70 градуса.
„Това означава колегите да са в готовност и при сигнал от РЗИ веднага да потеглят, а за лекарите от Сопот, Казанлък и Лъки
разстоянието е 70-80 километра в едната посока и на практика ще им отнеме цял ден.
Затова смятам, че е редно да бъдат транспортирани от дистрибуторски фирми, които разполагат със специални хладилни бусчета“, каза Сотиров. Той отбеляза, че по този начин се доставят останалите доброволни ваксини по националните програми – против грип, срещу рак на маточната шийка и против ротавирусните инфекции. Пловдивската колегия на ОПЛ подкрепя идеята ваксини да се поставят в специални имунизационни центрове, защото по този начин ще бъдат обхванати по-бързо повече хора, каквато е целта.
В същото време едва 35% от семейните лекари са се боцнали срещу COVID-19. Има още желаещи, които очакват да го направят през февруари, когато e втората вълна на ваксиниране. По повод на тежките административни процедури, които изискват името на имунизирания пациент да бъде вписано на 6 места, д-р Сотиров заяви, че такива са изискванията от доста време. Националното сдружение на джипитата предлага моделът да бъде облекчен. „Засега обаче, въпреки апелите ни, резултат няма“, оплака се пловдивският лекар.