Кадри Нова ТВ: Вранча стряска България все по-често
Земетресенията стават все по-мощни и взимат много жертви. Все още помним огромните разрушения в района на Адана в Турция през февруари. Много хора останаха затрупани под руините и загубиха живота си.
Последва още един мощен трус, този път в Чили преди малко повече от месец.
България също не е застрахована от този род природни бедствия и близкия източник на трусове Вранча периодично напомня за себе си.
„Няма за какво да се притесняваме – земетресението, което вчера бе регистрирано в района на Вранча, беше с умерен магнитуд от 4,2 по скалата на Рихтер. То не е необичайно, в този район се регистрират често такива събития“. Това заяви доц. Пламена Райкова от отдел „Сеизмология и сеизмично инженерство“ в БАН.
По думите й за Вранча се наблюдава тип цикличност през около 40 г.
„В Стражица имаше слабо земетресение, в този район са наблюдавани силни земетресения, в последните 20 г. се регистрират слаби земетресения. Всяка страна има своите сеизмични огнища“, поясни Райкова.
Земетресенията не са зачестили, нито пък са станали по-различни. Движение на тектоничните плочи, които ги предизвикват винаги е имало и ще има, просто сега сме по-осведомени.
Помним само преди дни пловдивската земетресение изкара хората на улицата и докара паника сред някои, но за щастие няма разрушения нито ранени.
Системите за ранно предупреждение дават сигнал 10 до максимум 30 секунди преди труса.
За България подобни системи не са много сигурни, защото при нас огнищата са много плитки и това предупреждение 5-10 секунди, ако човек тръгне да бяга, вероятно ще бъде на стълбите по време на самия трус, обясни Пламена Райкова.
Големият въпрос, който се повдигна в Турция бе строителството, което както се видя въобще не е съобразено с района върху който се строи. За нашите сгради казват специалистите, че са много устойчиви и се спазват противоземетръсните норми, само да не се наложи едно такова събитие да ги тества.