Кадри: „7/8 ТВ“
Популярният български актьор Веселин Плачков даде своето мнение за филма на режисьора Максим Генчев „Ботев“, който предизвика изключително много коментари в медиите и социалните мрежи. 42-годишният плевенчанин бе гост на „Шоуто на сценаристите“ в телевизията на Слави Трифонов „7/8“. Домакините на предаването признаха, че не са гледали филма, но търсят неговото мнение. Припомняме, че Плачков има малка роля във филма – тази на Бенковски. По-интересното е, че той изигра Васил Левски в друга лента на Генчев преди няколко години, която също предизвика полемики.
„Аз гледах филма за Ботев когато го даваха по телевизора. Максим ме покани да играя Бенковски, казах „разбира се“, заснехме го. Познавам Максим Генчев, ентусиазмът е много силен. Знам, че той от тези филми пари не прави. Четох всякакви коментари. Няма да ги анализирам. Всички си знаят грешките, и Максим си ги знае. И сме си го говорили. Но ще ви кажа нещо – на фона на всички сериали, които излизат, филми български и т.н. – нищо ново. Това са ни актьорите, това са ни сценаристите в България. И няма нищо по-различно. Не съм ги виждал толкова пламенни към други неща. Призовавам публиката от вашия екран да изисква. Да изисква държавата като правят филм за Ботев, защото аз съм много за цензурата и за държавната политика. Какво искам да кажа – Максим Генчев решил да прави, може би е единственият режисьор, който е изявил явно желание да прави филм за Ботев. Както ако искаш да ремонтираш една сграда на центъра, държавата казва – това е с историческа архитектура и не може. По същия начин казва – няма проблем, дайте сега скрипта.
Помня, че преди години Андрей Слабаков искаше да прави филм, мисля, че за Калоян, и тогава трябваха около 13 милиона лева. Това ви говоря преди 7-8 години. И когато правиш филм за историческа личност, това е. Хората не трябва да търсят толкова негатива. Всичко живо, гледам последните години големи мъдреци са, много са умни хората, тези властимащите. Но аз знам едно – когато управляваш фирма, театър или нещо, от моята камбанария говоря, говорим за етичен морален кодекс на една държава. Как ще ограмотиш населението? В Националния филмов център влизат някакви пари, които трябва да се разпределят за някакви филми, за обществото, те трябва да служат на нас. И ако има едни мъдреци, които да дойдат, защото след Наско вече няма дъно, какво правим, казваме – тази година, примерно Алеко Константинов 130 години, Ботев еди какво си. Тази година репертоарът на държавата от парите на данъкоплатците ще се направи филм за този национален символ, филм фестивален, който да представя България по фестивали, който не е с комерсиална цел. Да се бори със скандинавско кино и т.н. Детски филми, филми, мюзикъл. „Ама аз искам да правя за мутрите на 90-те“ – „Пич, намери си пари, прави си“. Това е репертоара на държавата, който е в услуга на обществото. Така се прави“, каза Плачков.
„Че на мен в последните години филмът, който ми направи впечатление, е „Чичо Коледа“. Обичам си колегите, публиката не можеш да я излъжеш“, смята той.
„Ние страдаме от тежка липса на сценаристи. Ама няма, бе. Единственото нещо, което бих си позволил да критикувам Максо, защото познавам човека, е следващият път, когато снима филм, докато не намери нужните милиони да не спира. А аз го знам, че той може да го направи, да ги намери. Знам, че се гърби като луд да го направи това нещо, да си събере хората и да си заснеме. Разликата с новите филми е, че има много добри актьори в тях. А Максо Генчев, за да ги запълни, е взимал ентусиасти – кметът на не знам си кое градче, и един, двама, трима професионални актьори, които да издържат по-тежката част. Но бойните сцени – извинявай, но аз гледам българско кино и имаме страшни каскадьори. Обаче, абе не могат да заснемат една бойна сцена като хората. Всичко ми изглежда… Хората гледаха „Матрицата“ 2000 г. Ние сме откъснати от света. И това ще простим“, добави актьорът.
„И сега ще кажа последно нещо по повод патриотизма на българина. Много сме ревностни, обаче сме си съсипали държавата. Не сме патриоти. Патриотът не е този дето знае седем дати и знае някоя тънкост или хитрост, която се е случила там. Тези хора са умряли наистина, не в този филми, за да я има тази държава. На теб ти е задължение само да я поддържаш, а ти и това не правиш“, завърши темата плевенчанинът, който е директор на театъра в Казанлък.