fbpx

В Германия очакват през август да има ръст на фалитите

източник: Дойче веле 

Много германци едва сега разбират колко сериозно е финансовото им положение. Заради кризата с коронавируса мнозина останаха без работа или работят на непълен работен ден, а дълговете им се трупат. Наскоро беше огласена статистика, според която все повече германци изпитват затруднения да си плащат наемите.

Германското правителство официално обяви в началото на кризата, че от 1 април до 30 юни т. г. наемодателите нямат право да изхвърлят закъсали наематели, които не са се издължили. Само че в случая става дума само за отсрочка, а не за опрощаване на дългове. Трупат се и наказателни лихви. Критично е и положението на много магазини, ресторанти и заведения, които три месеца бяха без клиентела, а наемите не на всички бяха намалени.

Очаква се ръст на фалитите

Икономическите експерти прогнозират, че от август нататък се задава вълна от фалити. В следващите месеци се очаква броят на затъналите в дългове домакинства и частни лица да нарасне силно. Прогнозите няма как да са напълно точни, защото до момента такава ситуация не е имало.

Но според различните сценарии, броят на частните фалити може да нарасне през тази година с 15% и да достигне 100 000, пише вестник „Ди Велт“. И то въпреки предприетите от правителството мерки за смекчаване на икономическите последствия от кризата с коронавируса.

Приет бе огромен пакет с мерки за стимулиране на икономиката, възлизащ на 130 милиарда евро, който включва временно понижаване на ДДС, финансов бонус за семействата с деца, намаление в цените на тока, субсидиране на покупките на електромобили и т.н.

Експертите се опасяват най-много от тежки сътресения на пазара на труда. Въпреки множеството подадени заявки за работа на намален работен ден (за над 10 милиона души през месеците март и април), безработицата расте. По данни на Агенцията по труда, за един месец (от април до май) броят на безработните се е увеличил със 169 000 души и е достигнал 2,8 милиона.

Собствената фирма увеличава риска

Наред с безработните и работещите на намалено работно време, застрашени са най-вече самоосигуряващите се: преподаватели, които с месеци не са водили курсове; музиканти, останали без публика; ресторантьори. На мнозина им става ясно колко сериозно е финансовото им положение едва сега – след като непосредствените грижи започнат да доминират над страховете от пандемията, а ежедневните разходи започнат да се превръщат в непосилно бреме.

Хората, застрашени от неплатежоспособност, могат да разчитат на помощ от страна на финансови консултанти, които помагат и посредничат за разсрочване на дълговете. Помощ оказват и централите за защита на потребителите. В някои случаи се оказва, че засегнатите дори не знаят с какви възможности за финансова подкрепа разполагат. За семействата например бяха предвидени и допълнителни помощи – например за училищните екскурзии на децата или за нужния учебен материал.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Ники Кънчев: Жена ми заплаши, че ще ме остави на улицата

Кадри: бТВ Водещият на „Стани богат“ Ники Кънчев започна по необичаен начин телевизионната игра тази вечер. Той определи себе си като мислител и разкри какво му е заръчала неговата половинка. „Жена ми днес ме изпрати с думите: Не се прибирай, ако не дадеш най-после тези 100 000 лева на някой …

USA news
Do not dye Easter eggs this color

Easter is coming – that means it’s time to think about dyeing eggs. Traditionally, the best colors are red, burgundy and orange. Church does not forbid painting one of the main symbols of Easter in other colors, but it is better to avoid using dark shades. What colors are eggs …

Блиц Новини
Симона между Никол и Митко в Хелс китчън

Кадри Нова ТВ Любовната история между Митко и Симона вълнува и останалите обитатели на общежитието на Хелс китчън. Дори шеф Ангелов подпитва на моменти как вървят нещата между тях. Но Никол е най-близката й приятелка и прави опити да я предпази от разочарование, което евентуално Симона ще изпита след края …

error: Content is protected !!