US-учени алармират за нова опасност от месото
- By : Eкип на Вихрогон.бг
- Категория: Блиц Новини
Неочаквано откритие на учени от университета „Джонс Хопкинс“ в САЩ посочва нова опасност, която има в месото. Специалистите са установили, че химични вещества, използвани при производството на месни продукти, увеличават риска от заболяване, пише Zdrave.to.
Специалисти анализирали събрани между 2007 г. и 2017 г. данни за здравословното състояние и хранителния режим на 1101 души на възраст между 18 и 65 години. Участниците били в добро здраве или страдали от психични заболявания.
Оказало се, че засегнатите от маниакален синдром 3,5 пъти по-често консумирали месо в сравнение с хората, които не страдали от психично заболяване.
При това не била открита връзка между хранителния режим и други заболявания, като биполярно разстройство, шизоафективна психоза и депресия.
Експерименти с плъхове показали, че добавянето на нитрати, които се използват при консервиране на месни продукти, предизвикало за две седмици характерна за маниакалния синдром хиперактивност у гризачите.
Маниакалният синдром се отличава с болестно приповдигнато настроение, повишена двигателна активност и психична възбуда.
Пристъпи на заболяването често се наблюдават заедно с тези на биполярното разстройство. Освен това маниакалният синдром може да бъде предизвикан от прием на лекарства, наркотици или да се развие след хирургична операция.

Ники Василев: България постави световен рекорд с еврото, а никой не говори за това
Какво правим, ако получим фалшиво евро?
Георги Тошев се разграничи категорично от Венета Райкова
Калин или Ивайло ще си тръгне от “Игри на волята”
Цвети от „Хелс китчън“ обвини Патрицио в насилие
Борисов за бюджет 2026: За пенсионерите над милиард повече

Няма коментари