Снимка pixabay
„Разработихме кандидат-ваксини под формата на ферментирал млечен продукт срещу стрептококи и пневмококи от група В, които причиняват повечето пневмонии. Тези разработки вече са патентовани и доказани в животински модели като работещи кандидати, много добре защитаващи. На същата основа създадохме и антивирусни ваксини – два прототипа срещу грип“, разказа пред ТАСС ръководителят на отдела по молекулярна микробиология в IEM, член-кореспондентът на РАН Александър Суворов, пише Експерт.
Учени от Института по експериментална медицина към Министерството на науката и висшето образование (IEM) в Русия са разработили няколко прототипа на ваксини под формата на ферментирал млечен продукт срещу стрептококови и пневмококови инфекции, както и срещу грип. Учените са получили патенти за тези разработки и планират да създадат подобно лекарство за менингит.
IEM, заедно с Московския изследователски институт по епидемиология и микробиология, ще работят в близко бъдеще и за създаване на подобна ваксина срещу менингококи, които причиняват менингит.
По-рано беше съобщено, че институтът разработва и ваксина срещу новата коронавирусна инфекция, която може да се инжектира в тялото под формата на кисело мляко. Нейните предклинични изпитвания трябва да приключат през 2021 г. Всички тези лекарства са от типа лигавични ваксини, прилагани в тялото през устата, под формата на аерозоли или под формата на капки.
Както обясни Суворов, платформата за ваксините, разработени в института под формата на ферментирали млечни продукти, се състои от пробиотици – полезни бактерии, на чиято повърхност са вградени антигени на бактерии и вируси, причиняващи различни заболявания.
Според учения, в зависимост от начина на прилагане на ваксината – чрез инжектиране или през устата, чрез поглъщане – имунният отговор се формира по различни начини.
„Пероралният отговор има предимството, че имунната система разбира откъде е дошъл новият антиген. Тя реагира чрез развиване на защитни реакции на мястото, където е попаднал този антиген. И ако това място е устната кухина, то в устната кухина, т.е. в онези „порти“ на инфекциите, през които проникват вирусите и повечето бактерии, ние или ги вдишваме, или ги изяждаме, поради което е много важно да се създадат защитни реакции „на входа“, обясни Суворов.
В каквато и област,насока,на науката,няма по вещ народна земното кьлбо от Руските учени!