кадри Нова телевизия
Няма място за тъга по социализма, нито дори за по-стари ехохи в живота на българите. Населението на България живее с най-добър стандарт от 300 години насам, това показа изследване на учени от Софийския университет. В продължение на две години те са изследвали цените от времето на Тодор Живков, а идоста по-назад във времето. Изводът е повече от категоричен – днес получаваме по-високи заплати, дори и с отчитане на растящата в момента инфлация и можем да си позволим повече неща.
„Средната заплата от 90 лева през 1964 г. е еквивалентът на 117 лева днешни пари. През 85-а заплатата от 197 лева би трябвало да е еквивалентна на 1100-1200 лева днешни пари. На практика, средните заплати днес са по-високи ”, каза доц. Ралица Симеонова-Ганева от Стопански факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски” по Нова телевизия. Тя обаче призна, че според изчисленията пенсиите от социализма си остават по-високи от днешните в реална стойност.
Сравнението между доходи и цени показва, че през социализма с доходите си хората са можели да си купят 123 бутилки олио, а сега 250 бутилки. Празнуването днес също излиза по-евтино, твърдят учените и дават реален пример – за посрещане на Нова година в края на 70-те се е плащало в ресторат в Дряново 12 лева и 24 стотинки. Преобразувано в днешни пари, това са 92 лева и 10 стотинки.
Изследването обаче показва обаче и това, че преди хората са плащали по-голям процент от доходите си за храна. От 19 век, та чак до началото на 21 век, това перо е отнемало 45-48% от парите ни. Сега за изхранването ни отиват 33% от доходите, обясни ръководителят на изследването доц. Мартин Иванов.
Проучването дава и други интересни сравнения. „Москвич” 2140 струва през соца 6400 лева, което на днешни пари е около 33 000 лева. На днешни пари един „Трабант” излиза около 15 000 лева, като разбира се трябва да се отчете, че колите в НРБ се купуваха или с чакане с години, или с връзки. Изумително е, че на днешни пари една автоматична пералня от 80-те би струвала 3200 лева, а съветски цветен телевизор – 5000 лева.
Хората имат представа, че преди демокрацията са живели по-добре, защото са били по-млади. Заедно с това никога не е имало такъв срив в доходите на българите в последните 300 години, какъвто беше хиперинфлацията през 90-те, в които стойността на заплатите се сви до няколко долара, обобощават авторите на изследването.