кадри: Фейсбук/Бойко Борисов, Слави Т. Трифинов
При следващи парламентарни избори, партиите, които ще влязат в Народното събрани ще са същите, като сега. Голямата разлика е, че най-вероятно първа политическа сила след нов предсоречн вот ще е ГЕРБ-СДС, а „Има такъв народ“ ще са втори. Това показва национално представително проучване на Изследователски център “Тренд” по поръчка на в. “24 часа”.
На изборите на 11 юли “Има такъв народ” получи 24,08% и така излезе като първа сила пред ГЕРБ-СДС с вот 23,51%. Разликата е 0,57%. Проучването на “Тренд” от края на юли показва пак крехка дистанция между ГЕРБ-СДС и “Има такъв народ” от 0,8%, но този път в полза на партията на Борисов.
В битка за третото място остават БСП и “Демократична България” съответно с 14,5% и 14,1% На 11 юли червената партия получи 13,39%, а “Демократична България” – 12,64%. Данните сега показват твърда четвърта позиция на ДПС с малко над 10% и 4,4% за формацията “Изправи се БГ! Ние идваме!”. На 11 юли вотът за ДПС бе 10,71%, а за формацията на Мая Манолова, която още се наричаше “Изправи се! Мутри вън!” – 5,01%.
Проучването за електоралните нагласи при нови избори сочи, че под бариерата остават “Възраждане” с 2,9%, ВМРО с 1,9% и “Българско лято” с 1,1%. Подкрепата за работата на служебния кабинет постепенно расте. През юли 40% я оценяват положително, а 42% – отрицателно.
В последните няколко месеца няма съществена промяна в дела положителни оценки за работата на президента, но намаляват отрицателните. През юли позитивните оценки за Румен Радев са 50%, а негативните 32%. Над половината от пълнолетните българи (51%) декларират, че изборите са били честни, само 15% са на обратното мнение. Очевидно машинното гласуване повишава доверието към изборния процес, а и преобладаващото мнение е, че то трябва да остане (57%) срещу едва 12%, според които гласуването с хартиена бюлетина трябва да се върне.
Само 8% са се затруднили да гласуват с машина, като сред тях преобладават най-възрастните. Във възрастовата група 70+ малко над една четвърт споделят за затруднения.
От “Тренд” уточняват, че теренът на проучването е проведен между 23 и 30 юли на територията на България и е моментна снимка на нагласите към този период. Предложението на “Има такъв народ” за министър-председател в лицето на Пламен Николов и последващите политически събития може да са дали определено отражение на нагласите, но проучването няма как да го отчете.