Токът поскъпва с 3% от днес

Блиц Новини

Снимка вихрогон.бг

Днес се очаква Комисията за енергийно и водно регулиране да определи нови цени на тока, парното и природния газ.

Токът за битовите абонати ще поскъпне с повече от очакваните 3% от днес. Това стана ясно от думите на министъра на енергетиката Андрей Живков, информира БНТ.

Причина за по-голямото поскъпване на тока е увеличението на цените на електроенергията от топлофикациите, обясни енергийният министър. По думите му включването на скъпия ток от ТЕЦ „Марица Изток 2“ няма да се отрази на цената.

Направихме баланс с тях така че наистина този 1 млн., да не се отрази на крайната цена на потребителите, те имат своите механизми в КЕВР за компенсиране на някои неща, така че наистина уверението от тяхна страна е, че няма да се отрази, каза Живков.

Министърът обясни, че в замяна на това, че отново е позволил на държавния ТЕЦ да работи за битовите потребители, е поискал сериозни съкращения на разходите.

Те предложиха един вариант от 20%, от който ние не сме доволни и ще искаме още по-голямо съкращаване.

Основният проблем пред централата е, че до 10 години тя трябва да спре работа заради изискванията на зелената сделка на Европейския съюз.

Сделката беше тема на разговор и на днешната конференция организирана от Американската търговска камара в България. Според плана на енергийното министерство, една от опциите за централите в Маришкия басейн е първо те да преминат на газ.

Преходът към нисковъглеродно производство на електроенергия е един продължителен процес, точно коя да бъде бъдещата технология следва да бъде решено на базата на анализи, на базата на данни. От една страна да не подлагаме на риск енергийната система от от друга страна да гарантира че преходът ще бъде с най-ниски разходи за обществото, каза Красимир Ненов, изпълнителен директор, „КонтурГлобал Марица Изток 3“.

И докато мислим как да заменим технологията за производство на електроенергия, заради зелената сделка се наблюдава друга интересна тенденция.

Около 200 килограма мед трябват на едно средностатистическо семейство от четири човека при настоящите нужди и около четири тона метали на човек. Тази сделка предизвиква едни нови нужди, от алуминии, мед, от кобалт, от цинк и литий, каза Илия Гърков, вицепрезидент на „Дънди Прешъс Металс“.

Самата добивна компания също работи за намаляване на своя въглероден отпечатък и за опазването на околната среда.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …