Сашко жив Архиви – Vihrogon.bg https://vihrogon.bg/tag/sashko-zhiv/ Сайтът на свободния дух Thu, 24 Nov 2022 12:25:35 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.9.4 https://vihrogon.bg/wp-content/uploads/2018/04/cropped-29684065_396197574179058_4744611123137824904_n-32x32.jpg Сашко жив Архиви – Vihrogon.bg https://vihrogon.bg/tag/sashko-zhiv/ 32 32 Доброволците за Сашко попаднаха на нещо ново https://vihrogon.bg/dobrovolcite-za-sashko-popadnaha-na-neshto-novo/ Thu, 24 Nov 2022 11:08:51 +0000 https://vihrogon.bg/?p=124723 кадри Фейсбук/Александър Цветанов Обединението на много българи за търсенето на 12-годишния Александър от Перник е може би най-хубавото последствие от драмата с изчезналото момче. След щастливата развръзка, доброволците решиха, че търсенето на Сашко за тях е само началото. Изключително популярната група във Фейсбук, създадена да помага за издирването, вече има …

Материалът Доброволците за Сашко попаднаха на нещо ново е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
кадри Фейсбук/Александър Цветанов

Обединението на много българи за търсенето на 12-годишния Александър от Перник е може би най-хубавото последствие от драмата с изчезналото момче.

След щастливата развръзка, доброволците решиха, че търсенето на Сашко за тях е само началото.

Изключително популярната група във Фейсбук, създадена да помага за издирването, вече има ново име и нова цел. От днес тя носи името „Доброто в теб“. Нейната нова мисия е най-добре описана от администратора Христна Делчева – Манолова:

„В тази група се събрахме страшно много търсачи на добрина и надежда. След като Сашко беше намерен и сега е вкъщи при семейството си, има още много хора, на които може да се помогне. В групата ще публикуваме информация за изчезнали хора, кампании за набиране на средства в помощ на болни хора, организиране на доброволци и различни каузи. А скоро ще обявим и наша обща кауза, около която да обединим усилия и да направим още добрини.“

В общността на доброволците, търсили Сашко вече има няколко публикации за други хора в неизвестност, които също се издирват. Заедно с това в групата са публикувани и призиви за помощ на хора, които имат нужда от скъпо лечение. Пак на същата страница е публикуван и материал за училище за планински водачи, което може да подготви опитни планинари, които да са в полза на други в дивата природа.

Доброволците, събрани да търсят Сашко са готови също и да правят дарения и благотворителни акции. Първата такава е факт, вчера те са занесли останалите от издирването вода, храни и хранителни провизии в дома за деца със специфични потребности в гр. Перник „Добро сърце“, чийто възпитаник също е бил самият Сашко.

„Към момента са останали около 80 нераздадени сандвича, които предстои да бъдат проверени за качество, след което ще бъдат изпратени към Общинския приют за безстопанствени кучета в гр. Перник“, пише организаторката на акцията Мая Кацарска.

Материалът Доброволците за Сашко попаднаха на нещо ново е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
Съдбовно знамение беляза откриването на Сашко https://vihrogon.bg/sadbovno-znamenie-beljaza-otkrivaneto-na-sashko/ Wed, 23 Nov 2022 08:18:26 +0000 https://vihrogon.bg/?p=124625 кадри Фейсбук/Александър Цветанов Знак от Бог или случайност е това, което стана малко преди да бъде открит Сашко. Изненадващо съвпадение между постовете на бащата накараха мнозина да вярват, че има дори Божия намеса в щастливата развръзка. Известно е, че българите с име Александър могат да избират кога да празнуват имения …

Материалът Съдбовно знамение беляза откриването на Сашко е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
кадри Фейсбук/Александър Цветанов

Знак от Бог или случайност е това, което стана малко преди да бъде открит Сашко.

Изненадващо съвпадение между постовете на бащата накараха мнозина да вярват, че има дори Божия намеса в щастливата развръзка.

Известно е, че българите с име Александър могат да избират кога да празнуват имения си ден – на 30 август или на 23 ноември. 12-гошиният герой Сашко от Перник и баща му, който носи същото име са от тези, които празнуват на есен.

Това означава, те техният светец покровител е руския княз Св. Александър Невски, който е и патрон и на катедралния храм на София.

Александър Цветанов са празника си и този на детето си на стената си във Фейсбук. По този повод той направи ентусиазиран, но и малко странен коментар:

„Името Александър значи защитник, воин на вярата! Днес ние имаме имен ден! Сашко също е защитник на вярата!“

Точното значение на името Александър всъщност е малко по-различно – „защитник (предводител) на мъжете“. Но разбира се, всеки има право да тълкува нещо толкова съкровено като името на детето си по собствен начин.

По повод именния си ден Сашко и баща му получават стотици поздрави и пожелания за здраве и бързо възстановяване от шока, който преживяха по време на изчезването на детето.

Мнозина коментират, че Александър Цветанов не парадира с това, че е религиозен човек, но явно вярата е много силен фактор в живота му.

По време на търсенето на момчето нотариусът от Брезник призова хората да се молят, защото силата на молитвата е огромна:

Точно в деня на откриването на Сашко, няколко чака преди доброволците да го намерят като по чудо жив и здрав, Александър Цветанов публикува снимка на едно от най-светите места в България – Кръстова гора като символ на вярата и християнско смирение.

Материалът Съдбовно знамение беляза откриването на Сашко е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
Нова снимка на Сашко на крака в училище удиви България https://vihrogon.bg/nova-snimka-na-sashko-na-kraka-v-uchilishte-udivi-balgarija/ Tue, 22 Nov 2022 10:10:05 +0000 https://vihrogon.bg/?p=124585 кадри: Фейсбук/Александър Цветанов Физически Сашко изглежда надраснал 12-годишната си възраст. Ако България се молеше за 12-годишния Александър докато беше в неизвестност, то сега се радва и изпада в умиление от новините за неговото оздравяване. Бащата на момчето разчувства до сълзи всички с последните снимки, които публикува на страницата си във …

Материалът Нова снимка на Сашко на крака в училище удиви България е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
кадри: Фейсбук/Александър Цветанов

Физически Сашко изглежда надраснал 12-годишната си възраст.

Ако България се молеше за 12-годишния Александър докато беше в неизвестност, то сега се радва и изпада в умиление от новините за неговото оздравяване. Бащата на момчето разчувства до сълзи всички с последните снимки, които публикува на страницата си във Фейсбук.

На едната снимка Сашко е усмихнато и слънчево дете и тя е от първия учебен ден през тази година.

Снимката показва нещо много важно, което не убягна на хората.

Макар и с аутизъм Сашко е изключително физически развит за възрастта си.

Това бе споменато от близките на бащата още при търсенето.

Детето изглежда много силно за възрастта си и впечатлява хората.

Сашко по-скоро прилича на 15 – 16 годишен ученик, отколкото на 12-годишен.

Дали физическото му състояние не е изиграло главна роля в оцеляването му или истината е друга?

Ето част от коментарите:

Имате прекрасен син .
Да ви е жив и здрав .

Милото красиво момче, вие трябва да сте много горд родител. Дарете го с цялата си любов. Това момче наистина е боец. Пребори се за себе си, а и не само. Вярвам, че извоюва победа за всички деца аутисти и за напред цялото ни общество ще бъдете много по-толерантно към всички с някакви различия.

Прекрасно детенце имате , изобщо няма да коментирам колко е издръжлив и силен ❤ желя му всичко най- хубаво ❤❤❤

Красота и доброта неземна се излъчват от това детенце! Целунато е от Бог!
Можете да се гордеете с това страхотно детенце!
Респект и към вас, като родител!
Сашко има Божествено излъчване. От погледа му се излъчва доброта и светлина. Не случайно той беше призван да обедини нас българите и да покаже, че човещината и доброто все още са живи! ❤
Мъж и половина!
Красиво момче! Бъди здрав,благословен и много успех с таланта,който имаш – да продължаваш за твориш толкова красиви картини !

Другата е от болничната стая, където момчето се възстановява. На нея той е в леглото, с мече до него и шарени балони. Личи си, че макар всички да се радват за оцеляването Сашко, самият той още е твърде изтощен, за да блесне пак слънчевата му невинна усмивка.

Реакцията на хората, разбира се, е много емоционална. Междувременно бабата на Сашко каза пред Нова телевизия, че състоянието му се подобрява постоянно. Тя разказа и много любопитна подробност за събота, когато беше открит внука ѝ. Два часа преди да дойде добрата новина, че Сашко е жив, жената сготвила любимата му супа. Тя направила това в състояние на почти пълно отчаяние, което било обхванало цялото семейство в последните дни. Но докато си мислила дали някога пак ще готви за Сашко, дошла и вестта, че момчето е намерено.

Материалът Нова снимка на Сашко на крака в училище удиви България е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
Пълен обрат с обвинителите на бащата на Сашко https://vihrogon.bg/palen-obrat-s-obvinitelite-na-bashtata-na-sashko/ Tue, 22 Nov 2022 08:00:29 +0000 https://vihrogon.bg/?p=124567 кадър bTV, снимка: Фуейсбук/Александър Цветанов Вълна от радост и оптимизъм заля цяла България, след като изгубеният 12-годишен Сашко беше открит жив след дълги дни и безсънни нощи. Сега обаче идва времето да се установи истината, какво точно се е случило детето. След откриването на Сашко, дойде също и времето за …

Материалът Пълен обрат с обвинителите на бащата на Сашко е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
кадър bTV, снимка: Фуейсбук/Александър Цветанов

Вълна от радост и оптимизъм заля цяла България, след като изгубеният 12-годишен Сашко беше открит жив след дълги дни и безсънни нощи. Сега обаче идва времето да се установи истината, какво точно се е случило детето. След откриването на Сашко, дойде също и времето за покаяние за тези, които разпространяваха всякакви конспиративни теории по случая.

Не бяха малко хората, които имаха съмнения, че в изчезването на детето е замесен не друг, а баща му Александър Цветанов. Нека отбележим, че точно тези обвинения накараха нотариуса на Брезник да се подложи на детектор на лъжата и така потвърди, че говори истината. Това обаче не убеди подозрителните и тежките думи към бащата продължиха до самата щастлива развръзка на издирването.

Мнозина участници в групата „Намерихме Сашко“, която обединява доброволците, които го търсиха, сега публично искат прошка от Александър Цветанова. Ето какво написаха някои от тях:

„Аз съм , от онези хора, които се усъмниха, в бащата , на Сашко. Искам да се извиня публично и да помоля, да ме извините Aleksandar Tsvetanov. Не бях права и моля за извинение.  Пожелавам Ви, да бъдете много щастливи, никога да не се разделяте, и дай Боже , след този ад който изживяхте, сега да дойде времето, в което, здравето, радостта, щастието и късмета да се стоварят върху главите Ви! Сашко е истински герой! Поклон и пред хората, които от първия до последния ден не се отказаха. Респект, добри хора!“

„И аз искам да се извиня, затова, че имах някакви съмнения в бащата и семейството. Извинявам се за моите грешни мисли, които са минали през главата ми. Пожелавам много здраве щастие и любов на семейството, също така на всички Българи с големи сърца.“

„Първоначално се усъмних в роднините на детето. За съжаление манталитета ни е такъв, че голяма част от изчезналите деца в България са именно изчезнали по вина на роднини,  които имат полза от това. Искам да изкажа своите извинения към роднините на детето, че се усъмних в тях.  Поздравления към хората които се включиха активно в търсенето и тези които го намериха.  Пожелавам на детето и семейството му да са живи, здрави и щастливи. Пожелавам и на всички семейства на изчезнали деца късмета да открият своите.“

Материалът Пълен обрат с обвинителите на бащата на Сашко е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
Доброволците готвят голяма изненада за Сашко https://vihrogon.bg/dobrovolcite-gotvjat-goljama-iznenada-za-sashko/ Mon, 21 Nov 2022 11:00:08 +0000 https://vihrogon.bg/?p=124541 кадри Фейсбук/Александър Цветанов, „Намерихме Сашко“ Обществената енергия, която се събра около драмата с изчезването на 12-годишния Александър от Перник, не стихва и след намирането му. Групата на доброволците ,,Да намерим САШКО” във Фейсбук вече носи името „Намерихме Сашко“, а виртуалната общност продължава да се опитва да е максимално полезна на …

Материалът Доброволците готвят голяма изненада за Сашко е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
кадри Фейсбук/Александър Цветанов, „Намерихме Сашко“

Обществената енергия, която се събра около драмата с изчезването на 12-годишния Александър от Перник, не стихва и след намирането му. Групата на доброволците ,,Да намерим САШКО” във Фейсбук вече носи името „Намерихме Сашко“, а виртуалната общност продължава да се опитва да е максимално полезна на момчето, което тепърва ще се възстановява.

От началото на новата седмица в групата започна обсъждане по нова тема – какво да подарят доброволците на детето по повод неговото откриване и спасяване. Идеите са много, но една от тях като че ли се отличава като най-добра. А тя е доброволците да купят играчка или друга вещ, която харесва на 12-годишния Александър, в която да бъде поставен GPS. Така момчето, което е със състояние от аутистичния спектър, ще може да бъде намерено много по-бързо, ако по някаква причина тръгне да скита отново. Идеята е на Елица Стамболийска.

Необходимостта от система, която може да помогне на децата с аутизъм да бъда проследявани и намирани бързо, се обсъжда не само от доброволците, търсили Сашко. Покрай драмата с него тя вече се обсъжда в медиите и в общественото пространство, като тепърва ще се види дали ще се реализират.

Други доброволци пък имат различна идея. Тъй като хората с аутизъм преминават през скъпи лечения и работа със специалисти срещу заплащате, някои предлагат вместо да му се купува подарък, да се поемат част от разходите за грижите за Сашко. Тази идея обаче среща и противници, които подчертават, че проблемът на детето не е, че семейството му е бедно и че баща му досега се е справял с грижите и обучението на сина си.

Материалът Доброволците готвят голяма изненада за Сашко е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
Гала с първи думи за Сашко https://vihrogon.bg/gala-s-parvi-dumi-za-sashko/ Mon, 21 Nov 2022 08:33:59 +0000 https://vihrogon.bg/?p=124527 кадри Нова телевизия Гала и панелистите ѝ в „На кафе“ по Нова телевизия не пропуснаха да изкоментират драмата и щастливата развръзка около изчезването на 12-годишния Сашко от Перник. Темата отвори в първия работен ден след откриването на момчето Кристина Патрашкова. Тя ентусиазирано заяви, че българите са показали, че въпреки всичко …

Материалът Гала с първи думи за Сашко е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
кадри Нова телевизия

Гала и панелистите ѝ в „На кафе“ по Нова телевизия не пропуснаха да изкоментират драмата и щастливата развръзка около изчезването на 12-годишния Сашко от Перник. Темата отвори в първия работен ден след откриването на момчето Кристина Патрашкова. Тя ентусиазирано заяви, че българите са показали, че въпреки всичко могат да се обединят по важна кауза.

На всеки му е станало по-леко и му е трепнало сърцето, като се разбра, че Сашко е намерен жив, коментира Гала, също възхитена от това колко доброволци са се включили в издирването. Дарин Ангелов пък сподели, че 6-годишната му дъщеря била толкова съпричастна със съдбата на 12-годишното момче, че заявила, че ако до събота не го намерят, тя самата ще отиде също да го търси.

Гала и панелистите обаче не пропуснаха да отбележат, че докато много българи са се старали да са максимално полезни и са обикаляли гори и дерета в търсене на момчето от Перник, други са просто са прекалили с коментарите в социалните мрежи. Те подчертаха, че дори са се появили обвинения срещу бащата на Сашко, които сега изглеждат абсурдно след откриването му.

Материалът Гала с първи думи за Сашко е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
Голяма грешка в описанието на Сашко му спасява живота https://vihrogon.bg/goljama-greshka-v-opisanieto-na-sashko-mu-spasjava-zhivota/ Mon, 21 Nov 2022 07:27:35 +0000 https://vihrogon.bg/?p=124507 кадри: Фейсбук/Александър Цветанов, Pixabay Голяма грешка в описанието на Сашко му спасява живота. Той е бил с яке при изчезването си. Якето, с което го намерихме, беше дебело като пухенка. Без нея нямаше как да оцелее, посочва спасителят му. Как точно е оцелял 12-годшиният Александър от Перник дни наред в …

Материалът Голяма грешка в описанието на Сашко му спасява живота е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
кадри: Фейсбук/Александър Цветанов, Pixabay

Голяма грешка в описанието на Сашко му спасява живота. Той е бил с яке при изчезването си.

Якето, с което го намерихме, беше дебело като пухенка. Без нея нямаше как да оцелее, посочва спасителят му.

Как точно е оцелял 12-годшиният Александър от Перник дни наред в дивото, е тема, която продължава да вълнува и изумява всички. Два дни след откриването му, спасителите нямат друго обяснение, че изгубеното дете е яло шипки и глогинки.

Тази версия разви пред БНТ началникът на Планинската спасителна служба Емил Нешев.

Той не изключи и възможността Сашко да е намерил някой от пакетите с кроасани и вода, които са оставили търсачите, но призна, че това е по-малко вероятно.

Милко Михалков, един от доброволците, открили детето в събота, също смята че глогът и шипките са спасили Сашко.

Че се е движел през бодливите храсти се потвърждава и от белезите по дрехите, с които е открит.

Михалков подчерта също пред bTV, че детето не е било облечено със суичър, както беше съобщено в началото на издирването, а с дебело яке.

Топлата дреха със сигурност е станала решаващ фактор за оцеляването на момчето.

Те предполагат, че може да се е крило от хората, които го търсят.

Наблизо има изоставено поделение, което е било претърсено, но не е изключено детето да се е притаило някъде.

Детето е било в безпомощно състояние при откриването му.

То е лежало.

Не е вярно, че е било босо.

Спасителите му са махнали обувките, защото краката му са били подгизнали.

Моментът в който видях, че е жив и диша се запечата най-силно в съзнанието ми. Не вярвах, че след толкова време в планината, ще е оцелял и бях подготвен психически за по-лош сценарий, сподели пред Лора Крумова спасителя на Сашко. Мястото където го открихме е с много труден достъп, бе свит на кълбо и лежеше на земята.

Спасителите на детето изтъкнаха още един факт, че от тях е скрита информация още в началото, за точния час на изчезването му, което до някаква степен ги заблуждава в преценката докъде би стигнал той в светлата част на денонощието.

Те са категорични, че детето не е било на друго място освен в гората. Това, че им е съдействал да му помогнат те правят изводи, че не се страхува от хора, не е подплашен от присъствието им.

Ето го мястото според БТВ, на което е открит:

Бащата на Александър разказа защо със закъснение е съобщил за изчезването му. Той е направил опит сам и с помощта на приятели да се справи с издирването на детето.

Въпреки този разказ от първо лице много хора не вярват, че Сашко е способен да оцелее толкова време сам в гората.

Респект към доброволците, който търсиха Сашко, всички заслужават похвала и признание за положените усилия! Нека да бъдем обаче реалисти, детето е яло през тези 9 дни, през ноември в гората просто няма какво да се намери за ядене освен ако не си ловец, температурите падат до -5 градуса, теренът е много див с много трънаци и непроходими места, а детето е и с аутизъм, такива деца нямат особени умения за оцеляване и трудно се адаптират към нова среда. Според мен детето е било отвлечено и укрито, а в последствие пуснато на място, където се знае, че се претърсва, за да бъде намерено. Важното е, че Сашко е жив и здрав, но дълбоко се съмнявам, че това дете само 9 дни се е лутало в гората. Дано истината се разбере.

Много наивен народ сме. Никой не може да ме убеди, че едно дете може да оцелее в гората толкова дни само. Това е абсурдно! И как след обявяване на парична награда веднага бе намерено?!
Хора, пазете децата си! Всичко е много по-дълбоко и страшно, от колкото си мислим. Но тъй като никой няма да ни го каже е добре да мислим, да разсъждаваме върху случилото се трезво. Аз лично съм твърдо убедена, че цялото това нещо не е истина!

Една хубава приказка ….имаме нужда от такава, макар и зашита с бели конци. Дано полицията си свърши работата. Заради истината, заради Сашко и заради хилядите хора, които разхождаха по горите докато работят по „техните версии“.

 

Материалът Голяма грешка в описанието на Сашко му спасява живота е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
Спасителите на Сашко с изумителни разкрития за оцеляването му https://vihrogon.bg/spasitelite-na-sashko-s-izumitelni-razkritija-za-oceljavaneto-mu/ Sat, 19 Nov 2022 14:39:45 +0000 https://vihrogon.bg/?p=124475 кадър bTV Спасителите на Сашко от Перник, които днес са го намерили в дере в местонстта Червена могила, призаха, че самите те не са вярвали, че ще го открият жив. Те обясниха, че само желанието и борбата за живот е помогнала на момчето да оцелее в гората.Сашко е бил силно …

Материалът Спасителите на Сашко с изумителни разкрития за оцеляването му е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
кадър bTV

Спасителите на Сашко от Перник, които днес са го намерили в дере в местонстта Червена могила, призаха, че самите те не са вярвали, че ще го открият жив. Те обясниха, че само желанието и борбата за живот е помогнала на момчето да оцелее в гората.Сашко е бил силно дехидратиран, но пък по чудо валежът от дъжд може да му е помогнал това да не стане фатално.

„Планината може да е майка и мащеха, в този случай е била майка”, заяви един от мъжете от клуб по парапланеризъм, които са открили и са оказали първа помощ на момчето. Мъжът, който го е намерил пък каза, че самият той е огледал същото дере по-рано без да открие липсващия Сашко.

„Това дете е боец! Той се борил, той се е движил и затова е оцелял”, коментираха спасителите Милко Михайлов и  Веселин Георгиев . „На нас ни беше трудно, дори и на кучетата им беше трудно да се движив в тези дерета, респект на дедето, че е оцеляло”, казаха те.

Материалът Спасителите на Сашко с изумителни разкрития за оцеляването му е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
Кметът на Перник с първи подробности за Сашко https://vihrogon.bg/kmetat-na-pernik-s-parvi-podrobnosti-za-sashko/ Sat, 19 Nov 2022 14:10:48 +0000 https://vihrogon.bg/?p=124471 кадър bTV Сашко е добре, здравичък е, това каза пред bTV кметът на Перник Станислав Владимиров. Той даде и първи подробности за намирането на момчето. То е намерено от доброволци и служители на МВР при оглед на предварително набелязан район. Намирането не е по сигнал, уточни кметът на Перник. Мястото …

Материалът Кметът на Перник с първи подробности за Сашко е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
кадър bTV

Сашко е добре, здравичък е, това каза пред bTV кметът на Перник Станислав Владимиров. Той даде и първи подробности за намирането на момчето. То е намерено от доброволци и служители на МВР при оглед на предварително набелязан район. Намирането не е по сигнал, уточни кметът на Перник.

Мястото е било труднодостъпно. Вътрешният министър Иван Демерджиев съобщи, че Сашко е открит на около 20 км по права линия от мястото, от което е изчезнал.

Материалът Кметът на Перник с първи подробности за Сашко е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
Откриха Сашко https://vihrogon.bg/otkriha-sashko/ Sat, 19 Nov 2022 12:55:12 +0000 https://vihrogon.bg/?p=124468 Сашко е открит. Той е жив! Информацията изтече преди минути от Нова тв. Детето е открито чак в Радомир. Чака се линейка, но не се съобщава какво е състоянието му! Очаквайте подробности!

Материалът Откриха Сашко е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>
Сашко е открит.

Той е жив!

Информацията изтече преди минути от Нова тв.

Детето е открито чак в Радомир.

Чака се линейка, но не се съобщава какво е състоянието му!

Очаквайте подробности!

Материалът Откриха Сашко е публикуван за пръв път на Vihrogon.bg.

]]>