автор: Ина Друмева, „Дневник“
илюстрация Pixabay
Конституционният съд (КС) остави в сила ограниченията за дивото къмпингуване, които бяха въведени миналата година с промени в Закона за устройството на черноморското крайбрежие (ЗУЧК), и отхвърли възраженията на тогавашния омбудсман Мая Манолова за противоконституционност на три от разпоредбите в него.
Остава неясно къде може да се къмпингува, без да се нарушава законът, но пък санкции принципно има. Те обаче не може да се прилагат заради липсваща наредба на четирима министри.
На практика обаче решението на Конституционния съд не дава достатъчна яснота къде може да се къмпингува, при какви условия и ред, без да се нарушава законът. Причината е, че все още липсва наредба, която трябваше да са издали четирима министри – на регионалното развитие и благоустройството, на земеделието, храните и горите, на околната среда и водите и на туризма. Тази наредба трябваше да е приета до 16 януари 2020 г., но това все още не се е случило.
Законът за устройство на черноморското крайбрежие предвижда сериозни санкции. За поставяне на палатка, шатра, кемпер или каравана в чужд имот в зона А или в зона Б извън определените места наказанието е глоба от 500 до 1000 лв. А когато нарушението е извършено повторно, санкцията е от 1500 до 3000 лв. Глобите са уредени в чл. 24в ЗУЧК, който също беше атакуван пред Конституционния съд.
Той обаче все още не е в сила и всъщност санкции за диво къмпингуване на неразрешени места няма да има поне още една година, защото влизането в сила на чл. 24в ЗУЧК е обвързано с все още ненаписаната наредба на четиримата министри. Законът казва, че глобите ще започнат да действат „в едногодишен срок от влизането в сила на наредбата“. Докато такава наредба няма, и глоби няма как да бъдат налагани законосъобразно.