снимка ВМС
Черноморският регион се превръща в арена на конфронтация. Това бе едно от серията предупреждения, отправени от руското министерство на външните работи след инцидента в сряда в морето край нос Фиолент, недалеч от Севастопол, заяви в интервю за БНР руският анализатор Максим Шаповаленко. Той е капитан втори ранг от запаса, заместник-директор на руския независим Център за анализ на стратегиите и технологиите.
За случилото се с британския ескадрен миноносец „Defender“ има две коренно противоположни версии – руска и британска. Руската гласи, че въпреки предупрежденията британският кораб е навлязъл в териториалните води на Русия. Според британската версия за събитията стрелба от руска страна е имало, но най-вероятно учебна, обясни специалистът.
„Мащабите на ученията в Черно море се увеличават. Тази година броят на участниците е безпрецедентен. Възможно е това да е реакция на пролетните маневри на руските въоръжени сили в западния и южния военен окръг в близост до границата с Украйна. Факт е, че Черноморският басейн се превърна в арена на открито противопоставяне на границата между мира и войната. При това положение всяка случайност може да се превърне в трагедия. Още повече че това ще е случайност, при която могат да загинат хора. Случайно потопяване на кораб или сваляне на самолет. Възможни са всякакви варианти, които безспорно е добре да бъдат избегнати“, добави Шаповаленко.
Според него, има и повод за оптимизъм в тази сложна обстановка. „Капитанът на британския миноносец прояви здрав разум в условията на цялото това противопоставяне. Разбирайки, че е възможно допълнително изостряне на ситуацията, той изведе кораба си от териториалните води и продължи по пътя си. Тоест, не тръгна да отстоява правото си. Здравият разум винаги трябва да се приветства“, коментира анализаторът.