кадри bTV
Авторката на прочутата книга „Стопанката на Господ“ Розмари Де Мео хвърли тежки обвинения от ефира на bTV към българското образование. „Нишката на българщината в образованието ни е прекъсната“, заяви артистичната писателка, която представи продължението на книгата си, което се нарича „Зарана“. Тя даде и пример за какво говори:
„Когато учителката похвали децата, че са енергични, уникални и креативни, те даже не знаят какво значат тези думи“, коментира писателката. Според нея е важно в българското училище трябва да се говори на български, тоест трябва да се каже, че децата са „силни, неповторими и талантливи творци“. „Това звучи по-топло и по-умно“, подчерта тя.
Де Мео се похвали, че от първата ѝ книга са продадени 150 000 бройки, като се надява продължението да постигне същия успех. Тя заяви също, че от миналото лято даже е започнала за ограмотява учители за българския език и как да го използват. Писателката обаче предпочита да не говори за това, за да не си навлече упреци и обвинения, че прави нещо, за което няма нито образование, нито подготовка.
Розмари Де Мео не пожали критиците си и заяви, че съзнателно е станала по-остра в посланията си в продължението на „Стопанката на Господ“. „Благодаря, че съм тук. Мен няма да ме поканат на много места“, коментира тя в студиото на „Преди обед“ със Сашо Кадиев и Деси Стоянова. „Експертността се засегна от първата ми книга“, коментира Де Мео, която получи много съсипващи оценки от критиците за „Стопанката на Господ“ по повод грешни и подвеждащи твърдения и мнения, които са изразени в книгата. Това предизвика доста шум и в крайна сметка доведе до повече търсене на изданието, което авторката издаде и разпространи сама.
„Няма как 150 хил. човека да си купят книга само заради шума, а не защото е добра“, каза Розмари Де Мео. Тя хвърли много остри обвинения към „системата“, в която включва авторите, издателите и разпространителите. Според нея свободата е достатъчно основание тя да пише книгите си така, както и харесва и да застава зад каузите си. Розмари Де Мео призова повече автори да издават и продават сами книгите си. Тя обаче предупреди, че това е трудно. „Системата уплаши поне трима автори, които искаха да се издадат сами и те се отказаха“, заяви писателката, която на пролет пак смята да обучава учители, а също родители и деца.