Кадри БТВ
Смяната от зимно към лятно часово време вече е факт. Макар няколко години да се обсъжда, че това трябва да отпадне, все още се практикува. Как тази промяна ни се отразява на организма коментира кардиологът професор Сотир Марчев.
В момента сме в ситуация на по-неблагоприятна промяна, защото тази нощ спахме един час по-малко и недоспиването повишава инфарктите и инсултите. От друга страна – недоспалите шофьори катастрофират по-често сутрин.
Проф. Сотир Марчев посъветва родителите в следващите няколко дни да не оставят децата си сами рано сутрин, а да ги придружат до училище или накъдето са тръгнали.
На практика, ако човек не се наспива добре, той натрупва т.нар. сънен дълг. Ако този дълг бъде изчистен в рамките на следващите няколко дни, това е добре. Но ако недоспиването стане хронично, то започва да се отразява на паметта и концентрацията, каза още той.
Деменцията се засилва при недоспиване, както се случи с Роналд Рейгън. В края на живота си той страдаше от деменция и не си спомняше, че някога е бил президент. Ето защо добрият сън е едно от условията да остаряваме мъдро и да сме здрави.
Прието е, че сън между 6 и 8 часа е достатъчен на организма да се възстанови, но според проф. Марчев е по-добре да следим как се събуждаме, а не какво показва часовникът.
Ако се събуждаме добре и свежи, значи всичко е наред. Обратното – колкото и време да сме били в леглото, ако сутрин се събуждаме като пребити, то сънят ни е бил непълноценен.
Според професорът и условията за сън са много важни. Обстановката трябва да е спокойна, да е тихо и нищо да не пречи на дълбокия сън.