Кадри Нова ТВ
Обичам вторничните интервюта, защото са излезли данните за епидемиологичната обстановка предната седмица, каза проф. Кантарджиев в интервю пред БНР.
През първата седмица на януари имаме 119 случая на болни от грип на 10 хил. население, т.е. на 100 души в момента боледува 1, посочи той. Когато наближава пикът, на 100 души боледуват 10-12.
Проф. Кантарджиев очаква плавно увеличаване на случаите. Тази година доминиращият е грип тип А, който много по-лесно се лекува с доказаните антивирусни лекарства, посочи той.
Пикът ще бъде края на януари и началото на февруари. Симптомите на грипа ги има във всяка реклама, ама не са верни. Най-важното за грипа е, че от пълно здраве те сваля за 2 часа и то така, че нямаш сили да се вдигнеш, особено мъжете от дивана. Повишената температура е много важен симптом, болки в гърлото, суха, болезнена и непродуктивна кашлица. Това, което е течене на нос, ринит е много рядко при грип.
За два часа буквално напада, билка в мускулите, ставите и те оставя без сили, но пък отшумява доста бързо в сравнение с останалите.
По думите му в момента са много и аденовирусите, които засягат горните дихателни пътища и са свързани със зачервяване на очите. След тях са риновирусите, които причиняват кашлица, хрема, болки в гърлото. Всички те се разпространяват с мръсни ръце и трябва хигиената да е на ниво.
В момента Ковид много рядко протича тежко, коментира проф. Кантарджиев. Най-вече възрастните и хората с имунодефицити и хронични заболявания трябва да се пазят.
Специалистът прогнозира, че през март – април отново ще има повишаване на случаите. Препоръча да ползваме маски за да се предпазим от заразяване.
Тази изолация и предпазване заради Ковид две години направи това, че хората масово не се срещаха с останалите вируси през този период. Сега всички тези вируси атакуват заедно и затова продължителността на боледувате е по-голяма. Добре е да си има филтър при приемането на децата в градините и училищата. Преди 50 години и нас така ни преглеждаха, ама майките ни не пищяха, че ни пипат коремите, да видят дали не сме напъпчени и гърлото дали има ангина.