Правим обща база данни за всички, които са имали COVID-19, съобщи министър Кацаров
- By : Eкип на Вихрогон.бг
- Категория: Блиц Новини

кадър bTV
В министерството на здравеопазването ще бъдат събрани данните за всички пациенти, които са се заразили с COVID-19. Тя ще обедини информацията за тези, които са били в болница, за тестваните с PCR или бърз тест, както и на тези, които са си правили тест за антитела. Това обяви пред медиите служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров. Целта е да се получи максимално точна картина колко българи са се срещнали с коронавуруса.
Данните ще бъдат събрани в срок от две седмици до максимум месец от администраторите на специализиран медицински софтуер. Така в базата данни ще влязат резултатите от всички лаборатории в страната, независимо дали са болнични или частни. Информацията ще бъде организирана по ЕГН, като се изчисти дублирането, а после ще е достъпни по области и по общини, дори и по адрес.
Кацаров каза, че е обсъден и друг вариант да се получи точната картина на обхвата на ковид заразата в България. Тя да се изследва определено количество пациенти, като така се получи представителна извадка. Този вариант обаче е отхвърлен от експертите в министерството. Причината е, че антителата след срещата с вируса постепенно намаляват с времето, което ще повлияе на точността на изследването, обясни Кацаров.

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите
Smart Face отбеляза успешен старт по NOVA
БТВ на живо
Зрителите пометоха шоуто „Звездите в нас“

Няма коментари