Ако в семейството ви някой е злоупотребявал с алкохола, вероятно сте запознати с усещането, че никога не знаете какво да очаквате. Всеки ден е различен и няма как да се подготвите за това, което ще се случи. Когато единият или двамата родители се борят със зависимостта, домашната среда е предсказуемо непредсказуема. Това от своя страна води до хаос в общуването и редица негативни последици за членовете на семейството.
Липса на емоционална подкрепа
Децата на алкохолици не получават нужната емоционална подкрепа поради тези предизвикателства. Това често е причина за затруднения в общуването и липса на правилна грижа за себе си в по-късен етап в живота.
Ако по време на ключов период от израстването ви, не сте получили необходимата емоционална подкрепа и внимание, много вероятно е като възрастен да не знаете как да задоволите нуждите си. Също така, ако липсват положителни основополагащи отношения от детство, по-късно ще ви е трудно да създадете здрави междуличности връзки, базиращи се на емоции и доверие.
Скрити чувства, които по-късно се появяват
Децата на зависимите от алкохола често трябва да отричат чувствата като тъга, страх и гняв, за да оцелеят. Тези нерешените чувства обаче винаги намират начин да се появят и най-често това става в зряла възраст, което от своя страна създава противоречия и конфликти в общуването с околните. Предимството е., че когато сте зрели, появата на подобни емоции помага за по-лесното им разрешаване. Но не липсват и ситуации, в които човек няма нужния инструментариум за справяне и намиране на правилното решение.
Други последици, които формират характера
Според различни проучвания най-често порасналите деца на алкохолици страдат от следните неща:
изпитват страх от хора и авторитети
изолирани са
страхуват се от гневни и ядосани хора
избягват и силно се притесняват от лична критика
постоянно търсят одобрение
често гледат на живота от позицията на жертва
чувството им за отговорност е непреодолимо
повече се грижат за другите, отколкото за себе си
изпитват вина, когато отстояват себе си
не правят разлика между любов и жалост
обичат онези, които се нуждаят от спасяване
съдят себе си строго и имат ниско самочувствие
страхуват се да не бъдат изоставени
Повтарящ се модел на поведение
Често срещано е децата на алкохолици, когато пораснат, да създадат отношения, в които да изгубят себе си като личност. Понякога са привлечени от натрапчиви личности като алкохолици, злоупотребяващи с наркотици, както и други, които са емоционално недостъпни.
Много често порасналите деца на алкохолици създават взаимоотношения с други, които се нуждаят от тяхната помощ. Впускайки се в спасяването, често пренебрегват себе си и собствените си нужди. Защото когато поставят фокуса върху непреодолимите нужди на някой друг, не е нужно да гледат собствените си трудности и недостатъци.
Макар никога да не са опитвали питие, порасналите деца на алкохолиците ще приемат характеристиките на зависимия. Ще демонстрират отричане, ще имат лоши умения за справяне, трудно ще се справят с проблемите си и ще формират дисфункционални взаимоотношения с околните.
Ако се припознавате с описаните характеристики, все още не е късно да се промените. Според специалистите от терапевтичен център „Жива“ за зависимости, всеки може да се справи, стига да има желание. Не губете вяра, а се консултирайте със специалист. Поставете началото на един спокоен и щастлив живот.
Много често хората откриват, че търсенето на професионално лечение или консултация за справяне с чувствата, поведението и борбата им помага да се информират по-добре за това влиянието, което е оказало детството им върху това кои са днес. Бъдете смели и напористи и се борете за своето щастие още днес!
*публикация