Снимка Pixabay
Всеки български гражданин знае колко е скъпа питейната вода, като в цената влиза не само собственото потребление, а и си плащаме за цялото разхищение по различни причини.
Анализ на данни на Националния статистически институт след изчерпателното изследване на тема „Водоснабдяване, канализация и пречистване“ показва плашещи резултати. Ежедневно сме свидетели на течове по улиците заради амортизирана градска мрежа и непрекъснати аварии, които ни удрят по джоба освен със загуби на вода, но и възстановяване на инфраструктура, която се плаща от нашите данъци.
Загубите на воден ресурс, който търпи общественото водоснабдяване на България, са неразумно големи. Само през 2022 година близо 853 милиона кубични метра вода са изтекли при транспортиране, нерегламентирано водоподаване, неточности при измерванията и други. Реалните загуби от изтичане при аварии през съответната година се оценяват на 49% от подадената вода.
На този фон обаче страната ни е далеч от „воден стрес“, при който годишните водни ресурси спадат под 1 700 кубика на жител. Тъй като през 2022г. пресните водни ресурси средно на човек в България се оценяват на 11 278 м3 (включително дунавските води и друг външен приток), а без тях – 1 962 м3.
Обследването е стигнало до заключение, пресните водни ресурси на България се оценяват на 74 926 млн. кубични метра към 2022 година. От тях 12 753 милиона кубика са вътрешни оттоци, а външният приток (р. Дунав) формира 83% от възобновяемите пресни ресурси на страната.
Изнесените отчети сочат още, че ВиК е с относително малък дял във водовземането на общите водни запаси на България. Най-сериозен обем от иззетите води (70%) отиват при сектор „Икономика“. Следват подадени води към сектор ВиК (14.7%) и сектор „Селско, горско и рибно стопанство“ (14.5%).
Въпреки загубите, сектор обществено водоснабдяване, който осигурява питейна вода на 99.5% от населението на страната, е успяло да достави над 857 млн. кубични метра през 2022г. Това е с с 1.4% повече спрямо 2021 година.
29% са отишли при българските домакинства, 10% при други потребители, а 4 на 100 от доставените количества са били за нефакторирани нужди. Фрапантното е, че по-голямата част от водния ресурс, отделен за обществено водоснабдяване (57%), са били загубени по различни причини. Най-често изтичане при аварии, незаконни байпасни връзки и водохващания и изпарения.