Снимка Pixabay
Отново дойде време за въртене на часовниците. В нощта срещу 27 октомври, ще преминем към зимното часово време и така до пролетта.
Точно в 04:00 ч. сутринта на 27 октомври ще върнем часовниците с един час назад, ще стане 03:00 ч. и ще се върнем към астрономическото време. Това е по-харесваната промяна на времето, денонощието ни ще е с един час по-дълго и ще спим с един час повече. Лошо е, че много рано ще се стъмва.
В България тази практика е въведена през 1979 г. С постановление от 1997 година лятното часово време влиза в сила от 03:00 ч. сутринта в последната неделя на месец март.
Целта на това упражнение е пестене на енергия.
Лятното часово време е система, въведена за спестяване на разходи за осветление чрез увеличаване на използването на дневна светлина. При нея официално прилаганото време се измества обикновено с 1 час по-напред от астрономическото време и остава в сила до последната неделя на октомври в съответната календарна година.
Въпреки, че се обсъжда отпадането на тази часова смяна, това все още не е факт. Държавите-членки на Европейския съюз, включително България, със сигурност ще сменят часовото време и през 2025 г. Причината е, че дискусиите около отпадането на смяната на часовото време бяха замразени заради пандемията от коронавирус. Те тепърва ще бъдат подновени в Европейската комисия.
На теория различните държави имат правото да възприемат различен подход, но целта на Брюксел е в рамките на ЕС все пак да преобладава компромис. Редица държави, като Русия, Турция, Китай, Египет и други, обаче, не сменят въобще времето.