Опасни жеги и на морето
- By : Eкип на Вихрогон.бг
- Категория: Блиц Новини

Кадри БТВ
Много е горещо и на морето и трябва да се внимава. Не трябва да ни заблуждава близостта до водата, която да ползваме за охлаждане. Можем да получим топлинен удар без да се усетим.
Най-честите симптоми на топлинен удар са в няколко фази. Започва се с топлинното изтощение – кожата постепенно става влажна и студена. Впоследствие нейната температура се повишава и става обратното – доста изсушена и гореща на допир. Нас ни притеснява основно второто. Тогава е редно да вземем мерки, да прекъснем излагането си на слънце, коментира д-р Александър Христов.
Вчера на Централния плаж в Бургас възрастна жена – на 77 години, влиза да плува в морето, но получава сърдечен удар.
Според спасителите тя е влязла много навътре – зад голямата шамандура, и дори е нямало как да ѝ се окаже помощ навреме.

От брега може да се види, че на човек му е прилошало. Ако той е в адекватно състояние, първо ще помаха. Ако не е в адекватно състояние, ще остане отгоре, и спасителят при наблюдение – че една-две минути човекът не помръдва, веднага ще отреагира и ще влезе да го извади. Имаме такива случаи и никога не са завършвали трагично. Това обясни пред БТВ от плажа в „Слънчев бряг“ Николай Павлов, старши спасител.
След това се оставя в странично, стабилно положение, докато дойде медицински екип, който е на 10-20 метра, допълни още той.
Ако няма спасител на близо, е важно туристите да се насочат към пост. За човек, нуждаещ се помощ, е важно да се постави да легне с главата, насочена към естествения наклон на брега. Ако няма пулс, се изкопава лека дупка, в която да се положи главата му и за да се освободят още повече дихателните му пътища. Най-важното е да се сигнализира на компетентно лице, за да може да се отреагира адекватно.

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите
Smart Face отбеляза успешен старт по NOVA
БТВ на живо
Зрителите пометоха шоуто „Звездите в нас“
