Снимка pixabay
„Живея с 870 евро месечно, за да се пенсионирам на 40“, споделя Оливер Ньотлинг, чиято цел е да се пенсионира на 40 години. И иска дотогава да е заделил достатъчно средства и да е инвестирал в борсови фондове, които да му позволят докрая на живота да се издържа от дивидентите и да не работи.
И споделя практичните си съвети, сред които номер едно е да се води книга за разходите на домакинството – за да се види къде отиват парите и какво се разхищава от мързел или поради лоши навици. Защото едни и същи потребности биха могли да се задоволят и с по-малко пари – ако например се смени доставчикът на ток или храната за обяд в офиса се носи от вкъщи, пише Дойче веле.
„Не става дума за твърдо фиксирана цел, а за принцип на поведение. Междувременно вече съм поспестил, а станахме и родители“, разказва Ньотлинг. Това, което е заделил до момента, и сега му дава финансова свобода – може например да работи по-малко или пък да посвети по-дълго време на отглеждането на дъщеря си. „В момента се замислям, че мога да стана по-свободен и по-независим и преди пенсионирането на 40, дори по този начин окончателната свобода да се отложи“, споделя 32-годишният мъж.
Ньотлинг вече е съкратил времето, в което работи, и така отделя повече внимание на личния си живот. Според него между 20- и 30-годишна възраст човек придобива привичките за по-нататъшния живот. И този, който на тази възраст свикне да се храни здравословно и да спортува, най-вероятно ще продължи да прави това и по-късно. „По това време се полагат основите за здравословния, задоволителен и успешен живот“, смята той.
Продължението четете ТУК