Кадри Нова ТВ
За никой не е изненада, че у нас минималната работна заплата е най-ниска в целия Европейски съюз. Това сочат данните на Евростат. Страната ни е с най-ниска МРЗ и на Балканите, дори сред страните, които не са в ЕС.
„През последните три години постоянно вдигахме МРЗ с идеята, че ще станем много богати, но не станахме. Това е така, защото МРЗ е функция на икономиката и отразява състоянието на икономическите процесите и трудовите пазари. Сърбия, Северна Македония и Черна гора насочват активно икономическия си потенциал в правилната посока, докато ние го изпускаме. Нашият пазар на труда става все по-затегнат и демографски, и като структура“,каза икономистът Преслав Райков.
Панева посочи, че проблемът засяга и мотивацията на следващите поколения, които няма да искат да работят за минимална работна заплата.
Следващите няма да искат да работят за минимална заплата. Едното е, че професиите, необходими на бизнеса не са популярни и младите не искат да работят това. Другото е, че привличаме инвеститори, които искат да плащат по-малко и ако ги ограничим с минимален праг те си отиват. Още нещо влияе на работните места. Някои производители предпочитат да влагат в автоматизация, а не в работна сила.
Специалистите посочиха, че грешките идват още с образованието. Училищата бълват бъдеща работна ръка с малко умения и не искат да надграждат отново заради ниските възнаграждения, които ги очакват. Всичко това засега се върти в омагьосан кръг, изходът от който трябва да посочи държавата. От години се говори, че училищата трябва да се нагодят спрямо бизнеса, но това така и не се е случило, а поколенията се сменят.