МЗ предлага за домашно лечение на ковид лекарствата да са безплатни

Блиц Новини

Снимка pixabay

Забелязва се тенденция към увеличение на случаите, което налага увеличаване на леглата за COVID болните. София, която е в оранжевата ще разполага с общо 552 легла за лечение на вируса, разпределени в 16 болници. От здравното министерство съобщиха, че за да намалят натиска върху болниците ще предложат пакет за лечение на коронавирус в кабинетите на личните лекари, педиатрите и специалистите по вътрешни болести. Ще има и безплатни лекарства за хората, които се лекуват в домашни условия.

В „Александровска“ болница в момента има общо 10 легла за лечение на коронавирус. Половината са за неусложнени пациенти и са заети.

„Реанимационните легла за наши пациенти с интензивно лечение са на 90% заети. Ежедневно през спешния център минават по 10 пациенти с коронавирусна инфекция. Определено се усеща четвъртата вълна на ковид“, каза д-р Петър Грибнев – зам.-директор на УМБАЛ „Александровска“.

В „Александровска“ утре ще бъдат разкрити още 30 COVID легла. Тя е сред петте столични държавни болници, които ще поемат най-много пациенти с коронавирус в оранжевата зона, съобщи БНТ.

„Персоналът е може би основният проблем за нас като управление на болницата, тъй като много трудно се мотивират хората. Знаете условията са много тежки“, д-р Петър Грибнев – зам.-директор на УМБАЛ „Александровска“.

Желаещи да работят в ковид сектора, който ще отвори утре, има. От здравното съобщиха, че ще бъдат осигурени допълнителни количества ремдесивир и други стратегически медикаменти за лечение на коронавирус.

А за да бъде намален натискът върху болниците се предвижда по-леките случаи да се лекуват в доболничната помощ. За целта се разработва допълнителен пакет, услуги, които ще се заплашат от здравната каса.

„Ще включва 2 до 3 прегледа, които ще се плащат. Още не е договорена цената, ще се плащат изследванията извън всякакви регулативни стандарти“, каза д-р Димитър Петров – служебен зам.-министър на здравеопазването.

Темата е обсъдена със сдружението на общопрактикуващите лекари вчера.

„Договорености не са постигнати. Не могат да се извършат такива посещения у дома и не могат да се извършват и такива манипулации“, каза д-р Гергана Николова – общопрактикуващ лекар.

Не е ясно как ще се гарантира здравето на пациентите без ковид, които чакат пред кабинетите на личните лекари. Не е уточнено и как карантинираните заразени с ковид ще могат да ходят на прегледи и изследвания. А хората, които се лекуват в домашни условия ще получават безплатно част от лекарствата за ковид.

Ще се опитаме да го решим без рецептурна книжка. Това е еднократна рецепта. По преценка на лекуващия лекар всеки, който се лекува амбулаторно може да му се изпише необходимата терапия от този набор от медикаменти, не е казано, че всички трябва да ги пият, каза д-р Димитър Петров – служебен заместник-министър на здравеопазването.

Лекарите, които откажат да лекуват пациенти амбулаторно, ще бъдат санкционирани.

Ако лекари откажат да лекуват по този начин ковид пациенти ше им се спрат хилядата лева допълнително, тъй като те очевидно не искат да работят с ковид пациенти няма за какво да ги получават, каза д-р Димитър Петров – служебен заместник-министър на здравеопазването.

Методиката за заплащане за работата в неблагоприятни условия е променена от юли. Цените са съвсем различни и от първи юли това не са хиляда лева, каза д-р Гергана Николова – общопрактикуващ лекар.

За да влезе в сила амбулаторната процедура е необходимо подписване на анекс към рамковия договор между Лекарския съюз и Здравната каса. Според служебният здравен министър плановите операции в болниците не трябва да бъдат спирани.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …