Мая Манолова поиска оставката на служебния енергиен министър заради поскъпването на тока

Блиц Новини

кадър Дарик радио

Искаме оставката на енергийния министър заради безхаберието и бездействието спрямо увеличението на цената на тока за бизнеса. Той е като „виенски наблюдател“ на случващото се. Трябваше да има политическа воля и решимост да бъдат освободени ръководствата на държавните енергийни дружества. Ние настояваме и за оставка и смяна на целия състав на КЕВР.

Това заяви председателят на Гражданската платформа „Изправи се.БГ“ Мая Манолова в предаването „Седмицата“ по Дарик радио.

Скокът на цената на тока ще доведе до фалити, ръст на безработицата, увеличение на цените на основните стоки и услуги. В енергийната борса се извършват спекулативни сделки. Определени търговци печелят милиони, а българският бизнес, болниците, детските градини и училищата плащат три пъти по-високи сметки, допълни Манолова.

Нужни са категорични действия по отстраняване на всички кадри на Борисов във високите етажи на енергетиката. Те са заложили мина, която ще взриви българската икономика, каза още тя.

Настояваме служебното правителство незабавно да подкрепи и бизнеса, и домакинствата за увеличените цени на ток, парно и вода за отоплителния сезон от 1 октомври до 31 март. Държавата да поеме разликата между прогнозната цена на тока за бизнеса, определена от КЕВР – 120 лв. и реалната цена – 240 лв. Това би струвало 150-180 млн. лв. месечно на бюджета, подчерта Манолова.

Тя поясни, че при 20 % увеличение на цената на тока за домакинствата, компенсацията ще струва на бюджета 30 млн. лв., а при 10 % увеличение на цената на парното – 10 млн. лв. Ще настояваме държавата да поеме и увеличението на цената на водата с 30 % от 1 януари 2021 г., каза Манолова.

През следващата седмица ще подпишем споразумение между трите формации – „Изправи се БГ! Ние идваме!“, „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“. Ние категорично сме заявили – без ГЕРБ и без ДПС. Не вярваме в тезата за „добрия“ ГЕРБ и „доброто“ ДПС. За тях е здравословно да стоят встрани от властта, категорична бе Манолова и подчерта, че е честно спрямо хората да знаят, че гласуват за промяната през три формации.

Подписването на споразумение, което да влезе в следващата управленска програма, е гаранция за хората, че ще се случи заложеното в предизборните програми. В това споразумение „Изправи се БГ! Ние идваме!“ ще настояваме за подкрепа за хората в условията на инфлация и драстичен скок на цените на ток, парно и вода, допълни тя.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …