Лекарствата за лечение на Ковид са вече безплатни

Блиц Новини

Снимка pixabay

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) поема лекарствата за лечение на болни от COVID, които се лекуват в домашни условия като плаща три групи медикаменти – антибиотици, кортикостероиди и лекарства, които влияят на кръвосъсирването. Посочено е обаче, че лекарствата срещу този вирус ще са без пари само по време на обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка, пише „Труд“.

В бр. 75 на Държавен вестник вече излезе решение на НЗОК за включване и на болните от COVID-19 в списъка със заболявания, за които касата плаща напълно или частично лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни.

Всички болни на домашно лечение с COVID-19 ще получават и пулсов оксиметър, за да могат да мерят нивото на кислород в кръвта.

Амбулаторното лечение на по-леките случаи на коронавирус ще се осъществява само в специално разкритите COVID-зони на поликлиники и медицински центрове, които към момента са само 50 на територията на цялата страна. По разчети на здравното министерство те трябва да са 150.

Процедурата, одобрена от Надзорния съвет на НЗОК, предвижда лекарите-специалисти от медицинските центрове в извънболничната помощ да извършват до 2 прегледа на пациентите. Това ще става в период от 10 календарни дни от датата на доказване на заболяването.

При необходимост и по преценка на лекуващия лекар на пациентите ще се назначават образни и лабораторни изследвания, които ще са безплатни. Също по преценка на лекаря ще могат да се назначават и различни медикаменти.

Всички новоразкрити COVID зони могат да получат безвъзмездно апаратура на стойност до 50 хиляди лева, включваща подвижен рентгенов апарат, апарат за лабораторна диагностика, ЕКГ и др. Вече започна изпращането на пулсоксиметри към всички COVID центрове. Всеки ще получи между 30 и 40 пулсоксиметъра, които ще бъдат предоставяни на пациентите, чието лечение се провежда амбулаторно. Болните сами ще си измерват кислородната сатурация и ако тя слезе под определени нива, ще бъдат хоспитализирани. Според медици, към които „Труд“ се обърна за мнение критичната сатурация, която налага влизане в болница е под 85.

За първи път НЗОК финансира лечението на остро заболяване, съобщи служебният здравен министър Стойчо Кацаров. Досега касата плащаше само домашно лечение на хронични заболявания. Преди дни бяха отпуснати 25 млн. лв. допълнително на НЗОК за лекарства, като голяма част от тях ще се използват за лечение на болни от COVID. Очаква се до седмица-две да настъпи пикът на четвъртата вълна на заболяването.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …