Снимка pixabay
Желязото е изключително важен минерал. Неговата липса докарва умора, замаяност и повишена температура.
То е основен компонент на хемоглобина и еритроцитите – клетките, които пренасят кислород от белите дробове до всички тъкани в тялото. Той също така е част от миоглобина – протеин, който осигурява кислород към мускулите – и поддържа функцията на метаболизма. Желязото е необходимо за растежа, развитието и нормалното функциониране на клетките, синтеза на някои хормони, както и на съединителната тъкан, пише Тялото.
Ето какво трябва да знаете за желязото в тялото, неговия дефицит и как да го предотвратите
Какво прави желязото?
Желязото е минерал, абсорбиращ се в организма чрез храната и хранителни добавки. Той е от съществено значение за производството на кръв, тъй като допринася за създаването на хемоглобин – част от червените кръвни клетки, отговорни за транспортирането на кислород.
Поддържането на адекватни нива на желязо е жизненоважно за правилната функция на целия организъм. „Ако количеството желязо е прекалено малко, то тялото ви няма да може да произведе достатъчно хемоглобин, което води до желязодефицитна анемия“, казва диетологът Бансари Ачария пред Insider. Анемията е състояние, което се случва, когато човек няма достатъчно кръвни клетки, за да пренасят правилно кислород през тялото. Тя може да причини симптоми като умора, световъртеж и бледа кожа.
Продължението четете ТУК