Кадри Нова ТВ
Десети пореден месец с рекордно високи температури е бил и март, вдигат тревога климатолозите. Той е бил най-топлият, откакто се правят измервания, показват данните на програмата на Европейския съюз за наблюдение на Земята.
Климатът се определя от много фактори. Някои от тях са физически, но има и такива, които зависят от нас. Когато всички те се натрупат, се получава това повишение на температурите, каза в студиото на „Здравей, България“ климатологът Симеон Матев. Скоростта, с която става затоплянето, е безпрецедентна за последните 200 години. Това изкачване на температурите започва от 1985 г. и темпът се увеличава – на всеки 10 години с 0.3 градуса.
Притеснителното за климатолозите е, че скоростта на затопляне в полярните райони е много бърза. Там покачването е вече с цели 8 градуса. Най-големият проблем е непредвидимостта, прогнозите са трудни.
Морската вода е с рекордно висока температура в Атлантика. Очаква се там да има 23 тропически бури при норма от 11, каза още климатологът.
В България голям проблем е засушаването. Валежите не са по-малко от нормата, но тази суша не се прекъсва от нормални валежи, а от периоди, в които вали кратко, но много интензивно. Валежите, които падат не са равномерно разпределени и ние не можем да разчитаме на водата, която пада от небето., допълни още Матев.
Проблемите тепърва ще се множат. Това изменение на климата ни сблъсква с проблеми, които не сме предполагали, че можем да ги имаме. Наднормените температури поне при нас ще се успокоят, дори следващата седмица ще застудее. Температурите ще паднат с 10-15 градуса. Това отново е аномалия. От едни високи температури, рязкото понижение и застудяване води до дискомфорт